Давидовиќ: Дел од обвинетите добија 15 години затвор, а некои се дома и добиваат тендери

Во вчерашните вести на „АлфаТВ“ гостуваше Звонко Давидовиќ кој говореше за одлуката на шведскиот суд и појасни дека не постои кривично дело како што е прикажано во квалификацијата на обвинителството. –Шведскиот суд смета дека се работи за политичко кривично дело за што нема да изврши екстрадиција на Дејан Давидовски Дешо. Таму шведскиот суд образложува што е по негово мислење политичко кривично дело, дека тоа е знак на револт. И дека тој револт е искажан при изборот на Претседателот на Собрание, кој требал да се спречи од некоја група на луѓе.…

Повеќе...

Готово е: Советот ја разреши Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор. За нејзино разрешување гласаа сите осум пристуни членови на Советот на вонредната седница. Советот на јавни обвинители на денаешната седница едногласно одлучи да ја разреши од функцијата специјален јавен овинител Катица Јанева поради нестручно, незаконско и несовесно работење, изјави претседателот на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски по завршувањето на седницата. Тој посочи дека в понеделник ќе продолжи седницата на која ќе се…

Повеќе...

Бобан НОНКОВИЌ – КЛУЧОТ ЗА “РЕКЕТ” Е ВО СТИВЕНСОН

КЛУЧОТ ВО „РЕКЕТ“ Е СТИВЕНСОН, ЧОВЕКОТ ШТО СЕ ОТКАЖА ОД 22 ИЛЈАДИ ДОЛАРИ ПЛАТА ВО СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЗА ДА ЈА СОВЕТУВА КАТИЦА ЈАНЕВА ЗА 1.500 ЕВРА МЕСЕЧНО! Случајот „Рекет“ е најбруталната, уличарска злоупотреба на власта, (право)судството и целосната бериевска контрола врз македонското општество од осамостојувањето на независната македонска држава пред 28 години досега. Под плаштот на борбата против високиот криминал на ад-хок неуставното Специјално обвинителство, незаконски избрано да поднесува обвиненија врз основа на нелегално прислушуваните материјали на Зоран Верушевски, криминалната банда на власт во „проектот Северна“ гладна за пари и…

Повеќе...

Колумна на Владимир Панчевски

Читам, Јавното обвинителство ги прифати предметите на СЈО и ќе ги прераспределува. Во СЈО ја чекаат официјално одлуката на Јавното обвинителство на Јовевски да почнат да ги пакуваат куферите со предметите и истрагите произлезени од “бомбите”! Читам и не можам да се изначудам во што се претвори мојата Македонија, во последно време пакувањето куфери се најчестите зборови кои ги слушам бидејки Македонија е се но најмалку правна држава во која единката може да има правна сигурност Македонија, сега веќе од денешен аспект со сигурност може да се каже дека некогаш…

Повеќе...

Колумна на Тања Каракамишева

Целава циркузијада наречена СЈО, почнувајќи од Пржино кога беше договорена меѓу четирите лидери на партиите, преку несреќниот избор на Катица Јанева и нејзиниот тим, преку спектакуларните прес-конференции на „трите грации“ (спектакл до сега невиден во јавно-обвинителската пракса), до наредбата на Јанева од притвор да испраќа абер до државниот јавен обвинител да ги преземе сите случаи и истраги и покрај се уште важечки закон за јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, се ова заедно претставува најблаго речено хаварија во…

Повеќе...

Мицковски: На следните парламентарни избори ќе ги победиме СДСМ со разлика од 100 000 гласови

Околу темата за предвремени избори и директната врска со евентуалниот договор за законот за јавното обвинителство, Христијан Мицкоски претседател на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ во вечерашната емисија “360 степени” на АлсатМ изјави дека иако власта сака да има редовни избори во октомври следната година, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжите да притиска избори да се случат претходно. -Јас не го уценував ниту пак, го условував Заев. Договорот е договор за јавно обвинителство. Едноставно на таа лидерска средба што беше закажана некаде во јуни, јули месец беше некако чудно и надвор од реалноста да…

Повеќе...

ПАНДОВ – Свиркајте си свиркачи

Убедливо најпознат ,,свиркач” во Република Македонија е Зоран Верушевски и неговите многу помалку познати асистенти, Ѓорѓи Лазаревски и Ѕвонко Костовски. Свиркачката слава ја стекнаа прв пат во 2001 година со аферата ,,Големото уво” со која му овозможија на тогашниот лидер на СДС и прв помеѓу опозиционерите, Бранко Црвенковски да излезе на прес конференција и да чита стенограмски разговори помеѓу новинари. Самиот скандал предизвика огромна политичка криза, а за кратко време започнаа и терористичките операции на УЧК/ОНА во кумановскиот, а нешто подоцна и тетовскиот регион. Тогашниот премиер Љубчо Георгиевски беше принуден…

Повеќе...

Новото име се имплантира во колективниот ум

Пишува Сашо Таневски Нова Македонија Оние што се поблиски до власта веќе и во приватни разговори ја нарекуваат државата Северна и како да се обидуваат да го нагласат тоа, додека приврзаниците на опозицијата упорно се држат до терминот „Република Македонија“, иако во согласност со договорот, кога тие би дошле на власт би морале да го употребуваат новото уставно име, барем во формалната комуникација Рефлексиите по потпишувањето на Преспанскиот договор не стивнуваат, иако помина повеќе од една година, а македонската страна не само што доследно ги почитува одредбите од договорот, туку,…

Повеќе...

РУСЈАКОВ – На неписмените им е потребен непостоен јазик

Нова Македонија Имам сознанија дека аферата „Рекет“ води до Мицковски. Имаш. Сознанијата ги најде во моите минатонеделни колумни. Почитува ли бре некој во ова експерименталниов Орвелов протекторат, интелектуална сопственост? И што да правам сега јас? Треба да го тужам Зоќи што на прес-конференции, наместо свои, користи мои зборови? Да, да, ми краде интелектуална сопственост. Знам јас дека звучи идиотски што тој го обвинува Мицковски за рекетот. На мали деца им е јасно дека власта сериозно е зацапана во тој рекет, па сега преку судот и Обвинителството се обидува да се…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ ја штитат Катица Јанева за Рекет за да се спасат и одбранат себеси

СДСМ и Зоран Заев се ставаат во заштита и промоција на криминалот и продолжуваат да ја бранат Катица Јанева, соопшти денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ. – СДСМ со сите сили се обидува да ја одолговлекува целата постапка за да не може да се спроведе независна истрага која ќе стигне до Зоран Заев кој е главата на овој криминален рекетарски октопод. Медиумите секојдневно објавуваат нови информации за вмешаност на функционери од СДСМ во аферата Рекет. Затоа СДСМ одбиваат да ја разрешат Јанева, бидејќи со тоа што ја бранат Јанева, тие се бранат самите…

Повеќе...