Апел за помош на 33-годишната Јана од Охрид која веќе петта година се бори со редок вид на рак

Ајде да ги здружиме силите и заедно да ѝ помогнеме на Јана Арсовска. 33-годишната девојка од Охрид веќе петта година се бори со редок вид на рак. Во 2015 година, на Јана ѝ била дијагностицирана „адултна неуробластома“, детски рак кој кај возрасни е многу редок и оттогаш таа ја води најтешката битка во животот. Отворете го срцето и помогнете ѝ на храбрата и позитивна охриѓанка: Броеви за донирање од Македонија: T-Mobile: 143 143 А1: 143 467 За донации од Македонија: Жиро-сметка: 5305-0001-0490-410 Банка: Охридска Банка За донации надвор од Македонија: IBAN: MK07530280003077681 SWIFT: OHRDMK22 Адресата на…

Повеќе...

ГРАЃАНИТЕ МУ ТВИТНАА НА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ: Бујар Османи да го продолжи филмот во Зајас каде што се вее само огромното албанско знаме

Вицепремиерот Бујар Османи, кој викендов во сопствена продукција „снимал филм“ за тоа на колку институции во Република Македонија немаат двојазични табли, доби бројни предлози од граѓаните на социјалните мрежи како да ја продолжи серијата. Меѓу останатите е и предлогот објавен на Твитер: – А да му се јави Бујар на градоначалникот на Зајас, Бесим Велиу, и да го праша зошто не го почитува законот за знамиња. И кога ќе го тргне огромното што се вее од туѓа држава?- пишува корисникот на Твитер. Како што објавивме, Османи во саботата самоиницијативно шетал…

Повеќе...

НОВ CKAНДАЛ СО БОКИ 13: Имал уште една невладина организација преку која вршел измaми

Од истpaгата за случајот „Рekeт“ излегуваат и други податоци – Боки 13 имал уште една невладина организација, Интернационална асоцијација за зaштита на човековите права, преку која планирал да гради станови за cиромaшни млади лица. Скопска градежна фирма поднела kpивична пpијава против деловната партнерка на Бојан Јовановски за измaмa, објави вечерва екипата на емисијата  Код на ТВ Телма. И оваа фирма била измaмeна според истата веќе позната шема од договорите со ГП „Пелистер“ од Битола и „Дрим билдинг“ од Струга. Според договорот обврска на коавторот било да ги изведува градежните работи, но само…

Повеќе...

Укинат куќниот притвор на Стевчо Јакимовски кој траеше половина година

Кривичниот суд во Скопје ја укина мерката куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски. – Заради интерес на повеќе медиуми околу мерката за обезбедување присуство за С.Ј. кој по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција од 19 март 2019 година се наоѓа во куќен притвор, ја информираме јавноста дека од надлежен јавен обвинител до судија на претходна постапка на 12. 09. 2019 година доставен е предлог за укинување на мерката куќен притвор и определување мерки за претпазлвиост. По разгледување и ценење на предлогот…

Повеќе...