Пандов: Во игра биле 3 милиони евра, црковно лице од Струмица, но и „фиљан“ луѓе од Арачиново и 11% камата

Пред 10 дена дознавме дека Ден Дончев и Венко Филипче рекетирале македонска компанија по 60.000 еура месечно, при што повторно како посредници се појавуваат Кичевскиот, Боки Тредичи, но овојпат и влијателно црковно лице од Струмица. Откако луѓево ја продаваат компанијава на шведска реномирана компанија, им ги блокираат парите и им бараат 3.000.000 еура рекет за да им ги пуштат. Луѓево се жалат дека немаат толку пари да им дадат, па екипава им прави контакт со ,,фиљан” луѓе во Арачиново да им ги позајмат со 11% месечна камата! И повторно никому…

Повеќе...

ДОГОВОРЕНА РАСПРЕДЕЛБАТА НА КОЛАЧОТ: Aли Ахмети подготви список за новите амбасадорски места што треба да бидат пополнети

Договорена е распределбата на колачот за амбасадорските места кои ќе ги пoполни партијата на Али Ахмети, дознава Плусинфо. Претседателот на државата Стево Пендраовски веќе најави дека наскоро ќе бидат пополнети повеќето од 27-те испрaзнети амбасадорски места. Според информациите на Плусинфо, се очекува нов дипломатски кадар да седне во 20 или 21 амбасада. Како што дознаваат од Плусинфо периодов имало интeнзивни разговори помеѓу шефот на дипломатијата Никола Димитров и владините партнери СДСМ и ДУИ за пополнување на испразнетите амбасади. Неофицијално, ова прашање е затворено со ДУИ, односно дека веќе е договорено во…

Повеќе...

СДСМ ВИЕ СТЕ ВЕЌЕ МИНАТО

СДСМ ВИЕ СТЕ ВЕЌЕ МИНАТО Реакција на прес конференцијата на СДСМ по повод посетата на Мицкоски, претседателот на ВМРО ДПМНЕ на Битола Почитувани од СДСМ, реагирате за посетата на Битола, на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тоа го правите во очај, неумесно со аналфабетско незнаење. Вие, почитувани, анонимни господа и за Битола и за Македонија имате ефект на нуклеарна катастрофа, која оставила само пепел и прав и ја убила надежта. Зборувате во минато време, зборувате небулози и работи во кои и сами не верувате. Зошто не му кажавте на…

Повеќе...

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛА АНДОНОВ ПОД ИТНО ДА ПОНЕСЕ ОДГОВОРНОСТ!!!

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛА АНДОНОВ ПОД ИТНО ДА ПОНЕСЕ ОДГОВОРНОСТ!!! Некогаш мултифункционалната и комплетно опремена спортска сала „Христо Татарчев“ денес се распаѓа целосно препуштена на забот на времето! Искршени стакла, откорнати спортски реквизити, искинати мрежи, уништени санитарни јазли, опкружена со градежен шут од надвор и ѓубре на сите страни од внатре….се денешната реална слика на спортската сала во Ново Село! Времето во кое овде се организираа спортски игри помеѓу училиштата, времето во кое оваа спортска сала беше отворена 24 часа и времето во кое овде младите се учеа на спортски бон-тон…за жал…

Повеќе...

КАТИЦА БИЛА CЛEДEНА ДВЕ НЕДЕЛИ: „Cтpoго Доверливо“ информации објавени на телевизија, ќе реагира ли Oбвинитeлcтвото?

Ќе отвори ли Обвинителството истрага за телевизјата „24“ и новинарот кој објавил класифицирани информации во врска со истрагата на „Рекет“ откако висок извор од истрагата, за телевизијата потврдил дека Катица Јанева била следена цели две недели пред да биде приведена и однесена на судија во претходна постапка   Телевизијата „24 Вести“ денес објави текст во кој се откриваат класифицирани информации од истрагата за аферата „Рекет“, а за кои е запознаена и редакцијата на „Инфомакс“.  Информацијата која ја објавува телевизијата е наредба за ПИ Мерки за Катица Јанева на барање на Јавното Обвинителство кои се класифицирани.  Значи, класифицирани на ниво „Строго Доверливо“ се и наредбите за следење…

Повеќе...