НИКОЛА ГРУЕВСКИ – Муртински приказни

Муртински приказни: “портпаролот” на сведокот кажа што неговиот советник ќе каже следниот пат и што сакал да каже претходниот пат. Заев наредил во СДСМ снимките да ги прими човек кого тогаш не го познавал!? Неговиот функционер и соселанец, наеднаш станал многу добар човек, ме засакал и решил да ме части со милиони евра. Додека ја гледаме сцената “вози Мишко” провејува репликата од еден друг филм: ,,Лаки је мало нервозан”. 1.Преварантов наш и од Њујорк лаже 🤥. Советникот му го расипа меракот и комодитетот, барем за кратко, бидејќи според кажаното на неговиот…

Повеќе...

Јанушев:Работата на СЈО наместо како на обвинителство, наликува како работа на партиски штаб на СДСМ

Гледаме како работата на СЈО наместо како на обвинителство, наликува како работа на партиски штаб на СДСМ. Значи, вработениве роднини, братучеди, сестри на обвинители и функционери на СДСМ имале пристап без контрола на целокупната документација и бомби со кои СЈО располагало. А, да не се заборави и дека првиот човек на оваа институција е осомничен за Рекет од 8 милиони евра. Согласно безбедносниот правилник на СЈО, секој обвинител или истражител при подигање одреден доказ (и негово враќање), задолжително морал да пополни и архивира формулар на кој се наведува името на лицето…

Повеќе...

Прес конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ

Пред една година, над 660.000 граѓани гласаа за ЕУ и НАТО, само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ беа и уште се против Прес конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник Почитувани граѓани, почитувани новинари, Денеска се навршува една година од референдумот „За Европска Македонија“. Над 660.000 граѓани излегоа не реферндумот а близу 610.000 гласаа За. Ниту една политичка опција, ниту една политичка програма досега не добила толку масовна и јасно изразена поддршка. Пред една година, граѓаните јасно и недвосмислено порачаа дека се за ЕУ и НАТО, за напредок, сигурна иднина, преку…

Повеќе...

Десничарите победија во Австрија

Австриската народна партија (ОВП) на доскорешниот канцелар, Себастијан Курц, убедливо води на вонредните парламентарни избори, додека крајната десна Слободатска партија на Австрија оствари значително послаби резултати, покажуваат излезните анкети. ОВП, според излезните анкети освоила дури 37,2 отсто од гласовите, што е 5,7 отсто повеќе во споредба со 2017 година, кога партијата на Курц имаше освоено 26,9 отсто од гласовите. Според овие резултати, на второто место е Социјалдемократската партија (СПО) со 22 отсто од гласовите, што е за 4,9 отсто помалку во споредба со минатите избори. Партијата за слобода (ФПО) која…

Повеќе...

Колумна на Гордана Силјановска: ЗВУКОТ НА ТИШИНАТА

Како пак да го слушам триесетсептемврискиот звук на тишината. Убав и моќен е како во песната на Сајмон и Гарфанкел. Ако тогаш, тука и надвор го споделија речиси две третини од граѓаните, денес, нивниот број е сигурно поголем. На 30 септември 2018 година, ГО ЧУВ најгласниот македонски граѓански молк. Ќе го помнам навек како ден кога јасно и гласно го негиравме чинот на божемното барање одговор на веќе плебисцитарно позитивно одговореното прашање на 8 септември, 1991 година: „дали сте за самостојна и независна држава Македонија“. БОЈКОТОТ беше логичен одговор на…

Повеќе...

Словенски медиум објавува досега непознати детали за скандалот „Рекет 2“

Под насловот „Скандал! Блиски соработници на левичарскиот северномакедонски премиер Заев, добар пријател на Тања Фајон, обвинети за вршење пртисок на угледна меѓународна здравствена компанија“ словенечката телевизија Nova 24TV запознава тамошната јавност со аферата актуелна кај нас, „Рекет 2“, но донесува и детали кои досега не ѝ беа познати на македонската јавност. Во текстот објавен ноќта кон петокот на интернет страницата на словенечката комерцијалнма телевиија, се открива дека второосмничениот во слуачјот „Рекет“, Зоран Милески Кичеец, е поврзан и со аферата „Рекет 2“. Иако директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев…

Повеќе...

ДО КОГА МИСЛИТЕ ДА СИ ТЕРАТЕ МАЈТАП СО НАС НАРОДОТ ГОСПОДА НЕСПОСОБНИ?!

Читајки ги различните ставови напишани по социјалните медиуми поконкретно кон опозицијата оние кој се однесуваат ,се доага до заклучок дека секој од свој агол има една своја вистина која ја изнесува на виделина и јавно со цел да предизвика внимание и дел за размислување на оние кој ги водат големите политики. Истакнатаи членови од опозицицијата ,конкретно од ВМРО-ДПМНЕ секојдневно ги читаме како барат поенергична и без страшна борба од страна на раководството ново ,па веќе и не толку ново да заземе улога и порешителни чекори кон соборување на ова ненародна…

Повеќе...