Помпео: Државата не треба да ја водат руски ботови по социјалните мрежи, внимавајте на Кина!

Американскиот државен секретар Помпео по средбата во Охрид со Зоран Заев рече дека САД ќе продолжат да бидат партнер и да ја поддржуваат земјата. Помпео го истакна следното: „Како водечка демократија во светот, САД ги поддржуваат државите кои се борат за владеење на правото, а борбата против корупцијата е од клучна важност како за членството во НАТО и ЕУ, така и за вашите граѓани. САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија“, рече Помпео. Тој зборуваше и за заканите од Русија и Кина и за економската соработка. „Срцата и…

Повеќе...

Власта признава – не може да го реши проблемот со загадениот воздух во Битола и дека ги излага битолчани.

Власта признава – не може да го реши проблемот со загадениот воздух во Битола и дека ги излага битолчани. По две години колапс на сите проекти и целокупното функционирање на градот, оваа власт и Наташа Петровска единствено можат да им помогнат на битолчани и да си поднесат ОСТАВКА! Власта признава дека Битола е во клиничка смрт. Ништо не прават, ништо не можат да направат, ништо не знаат да преземат во однос на големото ветување пред битолчани за чист воздух. И уште, без никаква грижа на совест, без никаков срам, дрско…

Повеќе...

Боки 13 останува во притвор

Бојан Јовановски познат како Боки 13 останува во притвор, одлучи Апелациониот суд. Судиите ја отфрлија жалбата на адвокатот Сашо Дуковски со која бараше на Боки 13 да му биде одредена алтернативна мерка за обезбедување на присуство. Судот смета дека се уште постои можност Боки 13 да избега и да биде недостапен за органите на прогон, како и да го повтори делото кое му се става на товар во случајот „Рекет“. Боки 13 бараше да биде пуштен од притвор поради неговата здравствена состојба и неможноста истата да се третира во затворот.…

Повеќе...

Културните работници со предупредување: Ако нема колективен договор, ќе има штрајк

Статија на НЕЗАВИСЕН Синдикатот на културата (СКРМ) на 8 октомври со почеток во 12 часот во Скопје ќе одржи протестен марш за нов колективен договор во културата. Протесниот марш е последно предупредување пред најавениот штрајк. СКРМ ги повика сите вработени во културата, културни работници и останати, солидарно да се приклучат кон барањата за регулирање на работните односи во културата после цели 14 години откако е потпишан последниот колективен договор. „Изминуваат 14 години од последниот општ колективен договор во културата. Четиринаесет години без јасно дефинирање и групирање на работни места во…

Повеќе...