План на ЦИА: Европа се дели на три дела, Србија и Македонија во православниот блок

ЦИА има план Европа да ја подели на три дела. Според таа поделба, во првиот блок би се нашле државите од западна Европа кои би биле контролирани од Франција и Германија. Втората група би биле државите кои после Втората светска војна биле дел од Варшавскиот пакт и тие би биле под водство на унгарскиот премиер Виктор Орбан, пишува „Република.рс“ Во третиот блок, односно еден вид на балканска унија би влегле Србија, Македонија, Бугарија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Албанија.  

Повеќе...

Ѓоковиќ со победа во Токио

Новак Ѓоковиќ ја освои 76 титулата во кариерата. Србинот во финалето на турнирот во Токио го победи Австралеиецот Џон Милман со 6/3, 6/2. Ѓоковиќ во Азија го одигра 11 финале во кариерата и ја освои 11 титула. Светскиот рекет број 1 без мака го надигра својот противник. Како и на претходните мечеви сервисот му функционираше беспрекорно, а со агресивна игра на сервисот на противникот успеваше да направи брејк. Ѓоковиќ во своето прво појавување во Токио ја освои титулата и застана покрај великаните Федерер, Надал, Мареј кои исто така победувале на…

Повеќе...

Мицкоски: Секој кој што сака да се бори против Зоран Заев и оваа Влада е добредојден

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски даде интервју за радио емисијата Македонски корени од Сиднеј. Лидерот на опозицијата вели дека секој кој што сака да се бори против Зоран Заев и оваа Влада е добредојден. Не само што не ги подржуваме туку напротив силно се спротивставуваме на ненационалните, ненародните и криминалните политики на овој криминален октопод кој што е инсталиран во Владата на Република Македонија така што навистина не можам да ја разберам суштината дека ние ја подржуваме владата напротив единствен кој што сега се бори против оваа влада и кој…

Повеќе...

Лука Александров – Мицкоски никогаш нема да станеш Премиер

АКО ПРОДОЛЖАТ СО ПОГУБНАВА ПОЛИТИКА А ГЛЕДАМЕ ДЕКА СЕ УПОРНИ (као дајте ми 81 пратеник и ке ви испорачам се што сакате) КАО ШТО КАЖА МОЈОТ ДРУГАР ГАВРО(а шкорпијата е интуитивна)ДЕКА МИЦКОСКИ НИКАД НЕМА ДА СТАНЕ ПРЕМИЕР!!! АКО ФОРМИРААТ МИТКО ЈАНЧЕВ,НИКОЛА ТОДОРОВ,ИВИЦА КОНЕВСКИ,САШО ЛАЗАРЕВСКИ,САШО МИЈАЛКОВ ПАРТИЈА А ТИЕ ЛОПОВИ СЕ СО МНОГУ КЕШ ТЕК ТОГАШ КРИЛОВО ЦЕНЗУСАШКО ШТО ОТСЕКОГАШ СУМ СЕ ПРАШУВАЛ ЗОШТО ОДАТ ПРОТИВ СВОЈОТ НАРОД А ГИ КОРИСТАТ СВЕТИТЕ БУКВИ НА ВМРО А И СЕ ДРЗНУВААТ ДО ТАМУ ДА НЕКОЈ НИВ ГИ ПОИСТОВЕТУВА ПА ДУРИ И ТИЕ САМИТЕ…

Повеќе...

Шанац не бираше зборови за премиерот – го нарече коњ и дијабола

Актерот Тони Михајловски преку Фејсбук статус му упати порака на Зоран Заев, потенцирајки дека во аптеките во Македонија нема лекови за епилесија, истакнувајки му дека прво тоа треба да го среди, а за уље како што пишува Михајловски ќе се снајдеме. Актерот му порачува на Заев дека децата, а и возрасните лица со епилепсија се сосема нормални. И дека тој би ги дал милионите за таквата нормалност, но и тоа би му било бадијала, пишува во својот фејсбук статус Тони Михајловски. Премиеру, коњу еден. Нема лек за епилепсија во апотеките.…

Повеќе...

Словенија со Устав забрани продажба на изворите на вода

Словенечкиот парламент со нов уставен амандман го прогласи правото на питка вода за основно човеково право. На овој начин, практично се оневозможува приватизацијата во оваа област, бидејќи само државата може да управува со изворите и другите водните ресурси. На 17 ноември, националното собрание усвои амандман на Уставот на Република Словенија, со кој водата се прогласува за јавно добро и се спречува нејзината комерцијализација. Дополнувањето на најважниот правен акт на Словенија беше усвоенсо 64 гласови за и без ниту еден „против“. Националното собрание има вкупно 90 пратеници. Во новиот член 70А…

Повеќе...