ГРУБИ ВЕЛИ ДЕКА ЗАЕВ „ЛУПAЛ ГЛУПOCTИ“: Заев бил политичар кој често се извинyвaл и лyпaл глyпocти

Статија на ИНФОМАКС Ниту една цена за имплементација на некој закон не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички односи, а зaконoт за јазици тоа го носи. Ова вчера го изјави пратеникот на ДУИ Артан Груби за драфт мислењето на Венецијанската комисија за законот за употреба на јазиците. Денеска за оваа изјава премиерот Зоран Заев запрашан од новинарите кое е неговото мислење, односно дали со законот за јазици невистина го обезбедува мирот во државата, Заев затекант од кажаното од страна на Груби рече дека политичарите понекогаш знаат и…

Повеќе...

Тимоние: Списокот на реформите сè уште останува неисполнет, реформите што требаше да се завршат не се завршени

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние во интервју за Порталб вели дека во Македонија ќе се следи спроведувањето на реформите до самиот последен ден кога ќе се одлучува дали ќе ги започне преговорите со ЕУ и дека ставот на неговата земја е дека во Унијата не треба повеќе да се примаат земји кои се во залог, на како што вели, десетина семејства. Можеме да кажеме дека членството на некои земји би можело да биде поефикасно. Ниту преговорите ниту нивното членство во ЕУ не придонесе да се променат многу нешта во овие земји.…

Повеќе...