КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Јe juis Круз! Том Круз! Од Арачиново!

Смислиле кампања „Со ум до антикорупциски бум“. Бог да чува! Некои се смеат, ама не е за смеење. За скокање и радување е! Оти велечествениот слоган, сигурно мислен со месеци и веројатно пријавен во Фондот за иновации за да се искешира нешто, покажува дека интелектуално напредуваат. Со страотни чекори. Па, еве, по три години предавства и апашлук, сега веќе стигнале до ниво кога можат да смислат рима („ум-бум“, „коси-носи“, „баба-жаба“). Дарко ЈАНЕВСКИ Од друга страна, ете им го и ортакот Груби на исто ниво, па вчера го искара Заев за…

Повеќе...

Македонската влада побарала одлагање на финалното мислење на Венецијанската комисија

Владата не можела да стигне со контра одговор на нацрт мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици, па поради тоа побарала одложување на расправата во Комсијата по која треба да се изготви и официјалното мислење на странските екперти за овој закон. Министерката за правда Рената Дескоска вели дека немало доволно човечки ресурси кои ќе одговорат на Венецијанската комсија која пак, излезе со сериозни забелешки за законот за јазици и побара негово ревидирање. Според агендата на Венецијанската комисија расправата требала да се случи на 11 и 12 октомври, додека пак,…

Повеќе...

Арсовски: Целиот врв на СДСМ е вмешан во случајот “Рекет”

Целиот врв на СДСМ е вмешан во случајот “Рекет”. Истрагата наместо да се фокусира на обезбедување на докази за инволвираноста на главата на октоподот, Русковска обвинителството шест месеци работи во насока на уништување на трагите кои водат кон Зоран Заев. Уште од обелоденувањето на аферата „Рекет“ целата домашна и меѓународна јавност знаеше за улогата на Фрики во случајот Рекет. За жал не видовме конкретна мерка од страна на органите на прогонот со што уште повеќе се подгеаја сомнежите дека главна цел на делувањето на Русковска е подготвување на терен за…

Повеќе...

Уште осомничени во новата истрага за „Рекет“

Јавнот обвинител Љубомир Јовески најави дека се отвора нова истрага за „Рекет” против пет физички лица и едно правно лице, поради постоење на основано сомнение дека првоосомничениот сторил продолжено кривично дело измама, предвидено и казниво по член 247 став 4 во врска со член 45, и кривично дело перење пари и други приноси од казниво дело по член 273 став 1 од Кривичниот законик. Останатите лица се сомничат дека помагале при извршување на кривичното дело измама по член 247 став 4 во врска со став 1 во врска со член…

Повеќе...