Зошто проектот „Северна“ пропаѓа и ќе доживее колапс

Откако проектот „Северна“ почна да пропаѓа, можевме да слушнеме како расте гневот и нервозата кај водечките поддржувачи на таканаречениот „Преспански договор“ – западните елити кои го промовираа. Овој гнев е разбирлив од повеќе причини. Западните елити ги вложија своите кариери и својот углед на овојо проект. Тие вложија голем дел од својот углед во изминатиет неколку години промовирајќи го проектот. Но сега се соочени со реална опасност дека проектот нема да успее. Таканаречениот „балкански експерт“ Џејмс Кер Линдзи, професор на Лондоската економска школа, кој никогаш не бил во Македонија, преку…

Повеќе...

Мицкоски за „Политика“: Заев три години ја води земјата во амбис

На Македонија и е неопходна обнова. Патот по кој што ја водеше премиерот во заминување Зоран Заев во овие три години, не води никаде или поточно води во амбис. Тоа им е јасно на сите. Јасно им е и на граѓаните, јасно им е и на лидерите на политичките партии, а јасно им е и на нашите партнери од меѓународната заедница. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за „Политика“, одговарајќи на прашањето- „Претседателот Стево Пендаровски ги покани сите лидери на парламентарни партии да разговараат за настанатата…

Повеќе...

ПЕНДАРОВСКИ СО ПАЛМЕР: За Западен Балкан нема други алтернативи

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на стратешкото партнерство меѓу двете пријателски држави. Ова денеска го истакнал претседателот Стево Пендаровски, кој оствари средба со специјалниот претставник на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Метју Палмер. На средбата, како што соопшти Кабинетот на претседателот Пендаровски, беа разменети мислења за билатералните односи меѓу Македонија и САД, како и за состојбите во регионот. Претседателот Пендаровски се…

Повеќе...

БОГДАН ИЛИЕВСКИ ПО ИЗЈАВАТА НА НИКОЛА ДИМИТРОВ: Треба да се срамат тие кои по твитер водеа патлиџан дипломатија!

Богдан ИЛИЕВСКИ-Бетмен по изјавата на Никола Димитров за тоа дека би му било срам да е од ВМРО-ДПМНЕ и да зборува за ЕУ: Треба да се срамат тие кои иако знаеле дека Европа не е спремна, ги лажеа луѓето и го сменија името. Исто како што и некои во Европа треба да се срамат што бараа да се самоизбришеме за да не’ признаат дека постоиме. Треба да се срамат тие кои мислеа дека со нудење патлиџани по твитер (патлиџан-дипломатија) ќе изнудат симпатии кај земјите членки кои ќе си речат „еј,…

Повеќе...

НЕ ПЛАЧАТ НА ФЕЈСБУК, ТУКУ СЕ БОРАТ: Непрегледни редови Каталонци чекаат пред судовите да признаат вина за нелегалниот референдум

Стотици лица стојат во редови пред судовите во Каталонија за доброволно да признаат „вина“ за организирање и учествување во референдумот за независност во 2017 година, што е дел од новата протестна кампања со која заговорниците на независноста настојуваат да предизвикаат колапс на судовите во таа шпанска покраина. Граѓанската организација Омниум Културал, чиј лидер Хорди Квиксарт е осуден на 9 години затвор, ги повика демонстрантите да почнат да пријавуваат „вина“, каде пред судовите им делат формулари. Граѓаните со поплнети формулари мирно стојат во редови за да ги предадат во судовите во…

Повеќе...