Владата го стопираше прогресивниот данок на доход и го врати стариот

Владата го стави прогресивниот данок на личен доход во мирување од 36 месеци, односно до 1 јануари 2023 затоа што, како што рече министерката за финансии Нина Ангеловска, не бил постигнат посакуваниот ефект. Таа рече дека не станува за укинување, туку за одложување на овој тип на данок, се додека не се адаптира соодветна имплементација. „Имаше бурни реакции кај граѓаните дека се направени без консултации, а компаниите реагираа на непредвидливоста. Имаше предочувања дека ќе има избегнувања на плаќање, со префрлања на фирмир во странски земји, бидејќи знаеме денеска колку е…

Повеќе...

Нема крај за предизборните вработувања во јавната администрација- се нудат плати и над 54 илјади денари

Денеска повторно се објавени редица нови огласи за вработувања во државните институции. Во изминатиов период регистриранаи се голем број на огласи во повеќе институции, a јавноста шпекулира дека се работи за предизборен поткуп на гласачи од страна на власта. Се бараат ревизори, раководители, советници референти соработници и други профили, а платите се движат до над 54 илјади денари, во зависност од работно место. Имено Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги се бараат 8 државни службеници, додека пак дирекцијата за безбедност на класифицирани информации бара еден 1 државен службеник, а…

Повеќе...

MOБИHГ ВО СУДOT: Претседателката на cyдот во Гевгелија со тeпaњe и kaзнyвање се зakанувала на вработени

Статија на ИНФОМАКС.МК По објавување на текстот „Судски совет во вонредна контрола кај „кравите и свињите“ на Злата Попова во гевгелискиот суд“, во редакцијата на Сведок  која ја објави приказната, почнале да пристигнуваат низа сведочења за малтретирањето што го трпеле вработените во гевгелискиот суд. Лицата кои сведочат се исплашени поради блискоста на Попова со притворената Катица Јанева не знаеле каде и кому да се обратат. Но, сега, кога ги виделе членовите на Судски совет во посета на судот во Гевгелија, но кои не нашле време да се сретнат со нив, решиле…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ ОК СТРУМИЦА за синоќешната Граѓанска трибина на СДСМ што се одржа во Спортската сала „Парк“ во Струмица

Портпаролот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Александра Митева денеска на прес конференција говореше за синоќешната Граѓанска трибина на СДСМ што се одржа во Спортската сала „Парк“ во Струмица.   ВИДЕО ЛУНК ТУКА (ИНТЕГРАЛЕН ТЕКСТ) ПОЧИТУВАНИ СОГРАЃАНИ, ВЧЕРАШНАТА ТРИБИНА НА СДСМ ВО СТРУМИЦА ЈА СТАВИ ВО НЕДОУМИЦА СТРУМИЧКАТА ЈАВНОСТ ДАЛИ КОНЕЧНО ПОЧНА СО РАБОТА ВЕТЕНИОТ ТУРИСТИЧКИ БРЕНД НА СТРУМИЦА ИЛИ АВТОБУСИТЕ И ВОЗИЛАТА ОД ЦЕЛИОТ РЕГИОН ГИ ДОНЕСОА АКТИВИСТИТЕ НА СДСМ ЗАРАДИ АПЛАУЗ ВО САЛАТА. НЕ Е ЧУДО ШТО ПОСЛЕ 15 ГОДИНИ ЛОКАЛНА ВЛАСТ И ТРИ ГОДИНИ ДРЖАВНА ВЛАСТ,…

Повеќе...

Она кога блеска Зорица, најгламузорно до сега.

Пратеникот Мухамед Зекири се ожени со неговата девојка Бисера Јордановска со која неколку години беше во врска. Нивната свадба се одржа во хотелот Double Tree by Hilton, а кум и кума им беа премиерот Зоран Заев и неговата сопруга Зорица Заева. Покрај премиерот и неговата сопруга, на свадбената веселба беше поканет и претседателот Стево Пендаровски како и министрите од Владата Радмила Шекеринска, Венко Филипче, Рената Дескоска и други. Најмногу внимание привлече убавата невеста со нејзината венчаница која и стоеше феноменално. Имено, Бисера носеше бајковита венчаница која во горниот дел е…

Повеќе...

Сообраќајка кај Дабиље, автомобил удрил во пешак и го усмртил

Извор: Струмица Нет Синоќа на полноќ на магистрален пат Струмица – Ново Село, кој минува и низ селото Дабиле, се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно возило „Фиат Пунто“, со струмички регистарски ознаки, управувано од Д.Ј. (23) од село Секирник удрило во пешакот В.В. (59) од село Дабиле, кој од здобиените повредил починал на самото место. Увид на местото на незгодата извршила екипа на Полициска станица Струмица – информираат од СВР Струмица.  

Повеќе...

Министерот Димитров повеќе рајбер отколку курајбер

Никола Димитров, министерот за надворешни работи наш, голем маж. Што би се рекло, повеќе рајбер отколку курајбер. И за да нема дилеми, двата поима не се споменуваат во пежоративна, туку во нивна вистинска смила. За оние, што имаат дилеми, во Дигиталниот речник на македонскиот јазик рајбер означува вид кукачки, закачалки, за затворање прозорци или врати. А, пак, курајбер го означува 14-тото колено од сопствените претци. И така, по неколкудневна нирвана, кога министерот наш, голем маж ни се наоѓал ни на небо, ни на земја, и одлучил да си ја заврши…

Повеќе...

БАРБЕР ФАЈТ 3: Фајтерот Ристо Чурино го освои појасот и го развеа Сонцето од Кутлеш

Македонскиот “титан” Ристо Димитров-Чурино го освои појасот на “Барбер фајт 3”. Како што пишува Ипон, ова е втора победа од враќањето на Ристо на ММА борбите. Во повртаничкиот меч по двегодишна пауза во јуни славеше со арм бар во првата рунда на Импакт фајт најт во Нашице, Хрватска, против Марко Шпириќ од КБК Тигар од Жабањ, Србија. Нивната борба беше главна во 13 профи ММА борби, три профи бокс (една е за појас) и еден меч е бокс без ракавици. На Барабер фајт 3 настапија познати борци од овие простори,…

Повеќе...