Декларацијата за соработка утврдена на трилатералната средба

Претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со претседателот на Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Албанија Еди Рама, во пресрет на состанокот на лидерите од Западен Балкан што ќе се одржи утре, одржаа трилатерална средба на која разговараа и ја утврдија декларацијата со листа на приоритети и мерки за подобрување на регионалната соработка. Оваа декларација со листа на приоритети и мерки доаѓа по претходната нивна заедничка средба во Нови Сад. Во основата на декларацијата е соработката, заедничкиот ангажман и елиминирање на сите препреки за слободно движење на луѓе, добра,…

Повеќе...

Лажните вести детектирани како главна безбедносна изборна закана

Статија на Дејан Србиновски Нова Македонија Во пресрет на вонредните парламентарни избори в година ­Иако Македонија, барем колку што е познато, досега не беше предмет на сајбер-напади за време на избори, сепак, според упатените, потребно е да се преземат соодветни безбедносни мерки за да не се наруши претстојниот изборен процес во земјава закажан за следната пролет. Во истиот контекст, институциите во државава треба да бидат максимално подготвени особено кон проблемот со лажните вести. Веродостојноста на изборите е примарна за институциите. Тие на граѓаните треба да им овозможат општествен амбиент во…

Повеќе...

Вирус во правосудството

Сега ЕУ бара два услови од нас за да продолжи дискусијата за датумот за преговори. Тоа се Законите од областа на правосудството и нивната имплементација и успешно спроведени предвремени парламентарни избори. Што се однесува до првиот услов на секого му е јасно дека тој не може да се исполни, бидејќи владата која наводно се залага за датум, не сака да отстапи ни малку од своите позиции, а поради тоа е одговорна за реформите беарем до изборите. Како и да е шест месеци да не можете да се договорите за закон…

Повеќе...

Мицкоски: Имаме докази, не се знае колку продолженија ќе има аферата „Рекет“

Аферата „Рекет“ е најголемата корупциска афера и според сведочењата на луѓе кои биле околу таа група луѓе кои денеска се осомничени, знаат дека тие не се тие кои го напишале сценариото и го операционализирале. Не може овие тројца луѓе – притвореничката Катица Јанева, Бојан Јовановски, и Зоран Милевски тоа да го направат без согласност на некој многу моќен политички човек, вели претседателот на ВМРО- ДПМНЕ во интервју за весникот ВЕЧЕР. Лидерот на најголемата опозициска партија зборува за предвремените избори и за можните коалиции, за Преспанскиот договор, за аферата Рекет, за…

Повеќе...

ОЛИВЕР АНДОНОВ – Безбедност или сигурност

Колумната која е пред вас има за цел да отвори една дилема која би требало да иницира јавна расправа во однос на едно суштествено прашање кое може да го формулираме како: „Што е позначајно за Македонија, безбедноста или сигурноста“? Токму пред (не) извесноста на предвремените избори најавени за 12-ти април 2020 година, отворањето на една ваква стручна дебата и тоа со поддршка на јавноста, ќе даде одговор на многу прашања во контекст на тоа каде треба да се движи Македонија и што очекуваат нејзините граѓани. Немам тенденција во оваа колумна…

Повеќе...

На крив пат траса не се исправа – Александар Русјаков

Колумна на Александар Русјаков Нова Македонија Е, Франција, Франција! На кое дереџе спадна. Како само ти се удри од глава она твое „не“ кажано за нас блескавите. Не само што ти се удри, туку срам белосветски си доби. На јавна сцена. Како можеше така ниско да паднеш? Знам дека сакаше да го скриеш срамот, ама сè си излезе на виделина. Објавија сите медиуми. Петнаесет милијарди евра вреден економски договор со Кина потпишавте. Со Кина еј! Со Евроазиска унија. Истата таа Евроазиска унија што нè молеше да ѝ се приклучиме. Ама…

Повеќе...

Тања Каракамишева -Изборно шибицарење

Изборно шибицарење Зошто токму сега и зошто токму од Лиле и на неа сличните доаѓаат изборни предлози за менување на изборните правила? Зошто Лиле и сличните имаат потреба токму сега да го одвлечат вниманието на јавноста од големите теми – барањето одговори и одговорност на власта за склучените велепредавнички договори, каде се парите од Рекет 1, Рекет 2, зошто нема инвестиции, зошто нема одговорност за промена на името, идентитетот… Пајтон партиите од типот на ДОМ, ДС, и други минорни субјекти повторно во обид да го покријат Заев од дебаклот на…

Повеќе...

Вице Заев рекетирал бизнисмен за атрактивен плац?: Откако скопјанецот одбил да му го продаде, го почестил со позајмица од 1.8 милиони евра

Статија на Инфомакс Се работи за локација на која Вице сакал да направи болница, но не сакал да ја плати полната цена за локацијата која изнесувала околу 4 милиони евра. Плац од 13.000 квадратни метри во близина на хотелот „Хилтон“ во Скопје, ги скара старите партиски другари: бизнисменот Киро Тошевски и братот на премиерот Вице Заев. Тошевски тврди дека плацот кој го ставил на продажба станал предмет на интерес на братот на премиерот, па се обидел на различни начини да го добие во своја сопственост. Другиот пак вели дека не…

Повеќе...

Рангелова: Да го распуштиме Собранието, па „Советот на мудреци“ нека си притиска зелено-црвено

Како пример Рангелова ја посочи изјавата на генералниот секретар на партијата – Игор Јанушев, дека освен неа, сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ имале согласност за мнозински избopeн модел. Притоа ниту еднаш, како што вели пратеничката, не била свикана координација на пратеничката група, за да разговараат дали се за мнозински модел или модел со една избopна единица. „Сега за избориве одлучи само Зоран Заев, емотивно. Не добивме датум за преговори, не свика централен комитет, не се консултираше со пратениците, дури ни со осумте кои гласаа за Преспанскиот договор. Излезе импулсивно и кажа дека…

Повеќе...