Со измени во законите ќе се уредува учеството на електричните тротинети во сообраќајот

Граѓаните кои користат електрични тротинети нема да смеат да се движат по улици и булевари, туку само по велосипедски патеки. Онаму пак каде што нема велосипедски патеки дозволено е возење по тротоар. Ова се предвидува со измените на Законот за безбедност во сообраќајот кои вчера поминаа на владина седница. Максималната дозволена брзина за движење по велосипедска патека е 25 километри на час, додека на тротоар само 6 километри на час. За поголема безбедност, граѓаните кои управуваат тротинет треба навечер да носат зелени флурорцентни елеци, за да можат да бидат видливи…

Повеќе...

Текстилните работници на протест во Штип

Стотина текстилни работници од Штип, Кочани, Пробиштип и Делчево денеска излегоа на протест пред капијата на поранешниот моден гигант „Астибо“ во Штип и упатија порака до Владата и државните институции да донесуваат закони што ќе ги штитат работниците, а не сопствениците на фабриките. Повод за протестот се барањата на текстилните газди, меѓу кои: продолжување на работното време, укинување на празници за да нема дисконтинуитет во производството и замрзнување на придонесите. „За нови џипови“, „За работа на секој празник“, „За повеќе непријавени работници“ беа само дел од саркастичните пораки со кои…

Повеќе...

Заев: Балканот се менува кон подобро место за живеење

На заедничката пресконференција од Охрид, премиерот Зоран Заев истакна дека му е чест што на гости ги има лидерите на Западен Балкан. -Како да ги мотивираме младите да останат тука, како да ги примамиме странските инвеститори, поголемо внимание. Отворена е иницијатива или акциски план којшто создава навистина поразличен Балкан од тој што го знаеме, Балкан на 21 век. Србија, Северна Македонија и Албанија имаат иницијатива со која ги канат останатите шест земји да пристапат. Балканот се менува, кон подобро место за живеење и позначаен фактор на цел европски континент. Акцискиот…

Повеќе...

Пандев: Во Неапол сум како дома

Македонската фудбалска ѕвезда Горан Пандев преку социјалните мрежи се заблагодари за аплаузот кој го доби синоќа на стадионот „Сан Паоло“ во Неапол. Пандев, кој е капитен на македонската репрезентација, сега е и капитен на „Џенова“, со гордост ја носеше лентата, а на гостувањето кај Наполи, излезе од игра во 61 минута. Додека излегуваше од терен, доби аплаузи од публиката во Неапол, која не го заборава неговиот придонес кој го даде за клубот додека играше таму. – Секогаш кога се враќам на Сан Паоло, се чувствувам како дома. Благодарам Неапол, напиша…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Рашковски молчат за хеликоптерите и одлетаните 72 милиона евра

Владата во заминување се обидува на криминален начин да испумпа пари од државата и  упорно молчи за деталите од договорот со фирмата „САРХЕМС“, со кој што на човек фирма, формирана 24 дена пред објавување на јавниот повик, треба да и се платат огромни 72 милиони евра, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ. – Рашковски и измамникот Заев ги кријат деталите од договорот и ја лажат јавноста дека фирмата влегува во бизнис во Македонија во јавно приватно партнерство без никаков бенефит од државата. Ги нема да одговорат на прашања кои кружат во јавноста: Како…

Повеќе...

Игор Цветковски – Што може 1 ,што 41 ,што може 61 а што 82 пратеника во Собрание на Македонија?

Мицкоски се прави дека не знае или навистина не знае, дека: -Со 81 пратеник, без бадинтер, се создава нова држава -Со 61 пратеник се прогласува се’ црпковистичко за незаконско, се прават и толкуваат закони како ми е волја(на народот волја), се прави ветинг на судии, се бираат началници и други управници, се има моќ, се делегира моќ, се владее. -Со 41 пратеник се условува создавање влада, се носи закон при 60-на присутни, се напушта по потреба Собранието, се оневозможува редовната работа–нема кворум, се блокира Собрание со амандмани,работа во комисии, се…

Повеќе...

ВУЧИЌ ОД ОХРИД ЗА МАЛИОТ ШЕНГЕН: Фала на САД за поддршката, а ќе бараме и од Макрон

Српскиот претседател Александар Вучиќ утринава во Охрид изјави дека досегашните разговори со македонскиот премиер Зоран Заев и со албанскиот премиер Еди Рама биле „многу добри“ и дека првиот видлив договор ќе биде полесен премин преку граничниот премин Прешево, а патувањето во Македонија и Албанија само со лична карта може да се очекува до Нова година. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Вучиќ за РТС изјави дека „ова се тектонски промени кои ќе влијаат на привлекувањето странски директни инвестиции затоа што инвеститорите сакаат стабилност и голем пазар.“ Како што…

Повеќе...

Зошто Заев и Пендаровски кријат за средбата со Сорос во Охрид и како државната полиција стана приватна?

Во текот на вчерашниот ден метеж на Охридскиот аеродром, блокирани улици, сообраќајна полиција на секои стотина метри, присуство на луѓе од Шестата управа. Вип третман, скапи автомобили, и приватен авион на Охридскиот аеродром, за група патници кои допатуваа и се сместија во хотелот „Јуник“ во Охрид. И сето ова не се однесувало на денешната трилатерална средба Заев, Вучиќ и Рама. Дознаваме дека ваквиот трерман бил наменет за синот на контроверзниот бизнисмен Џорџ Сорос, Александер Сорос, кој придружуван од четири соработници, остварил тајни средби со македонскиот државен врв: премиерот Зоран Заев…

Повеќе...