Милошоски: Една година јавноста го чека извештајот за тоа како поранешниот премиер бил недостапен

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски вечерва беше гостин во „Само вистина“ на телевизија Канал 5. Тој истакна дека застарувањето на судските предмети не е случајно и негов сомнеж е дека постои некој таен позадински договор помеѓу одредени влијателни актери во државата, вклучувајќи го тука и самиот прв човек на Владата како и оние кои претходно што биле влијателни на таа позиција. -„Застарувањата не се случајни и мојот сомнеж е дека постои некој таен, позадински договор помеѓу одредени влијателни актери во државата, вклучувајќи го тука и самиот прв човек на Владата,…

Повеќе...

Бучковски ослободен за тенковските делови поради застареност на делото

Застарува делото на поранешниот премиер Владо Бучковски во предметот „Тенковски делови“ за злоупотреба на функцијата при набавка на резервни делови за армиските тенкови, и тоа преку пресврт во судењето. -На денешното рочиште по предметот „Тенковски делови” јавниот обвинител во завршен збор изврши прецизирање на обвинителен акт, по што настапи застареност на кривичното гонење. Одбраната сепак побара да даде завршен збор на следното рочиште кое се закажа за ден 22.11.2019 година во 13:30 часот, информираат од Коалицијата „Сите за правично судење“.   https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10157058810624545&id=153613714544

Повеќе...

При претресот во куќата на Ременски најдени се доверливи документи за „Монструм“ и „Диво Насеље“

Обвинителството за организиран криминал ги потврди информациите на МКД.мк дека при претресот во куќата на осомничената пратеничка на СДСМ Фросина Ременски за новата истрага за случајот „Рекет“ се најдени доверливи документи. Новата истрага за случајот „Рекет“ се води за невладината организација Меѓународен сојуз на Бојан Јовановски, чиј почесен претседател беше Фросина Ременски. При претрес на домот на осомниченото лице се пронајдени документи и за нив се известени институциите од каде што потекнуваат документите и кои се надлежни за преземање на понатамошна постапка. Документите што ги наведувате во вашето прашање не…

Повеќе...

ВИДЕО – Јованоски : Во роднинска врска сум со тие што градат во пазарот, но градбата е нелегална и таа ќе биде отстранета

Денешната прес конференција ја свикувам со цел да се отстранат сите дилеми, инсинуациите и да запрат шпекулациите, лажните вести и клеветите и обвинувањата насочени спрема мене како градоначалник на Општиина Прилеп, но и како физичко лице Илија Јованоски, за наводна вмешаност или соучество во изградбата на два објекти што се градат во градот. Ова денеска на прес конференција го истакна градоначалникот Илија Јованоски, откако неколку пати беше прозиван од страна на ВМРО-ДПМНЕ да се изјасни дали е вмешан во изиградбата на објектот кој се гради кај болницата и надоградбата која…

Повеќе...