Александар Русјаков – Французинка за три червени

Да ми го поздравиш и да ми го бациш! Ова му го рекле Зоќи и Еди на Аца Вучиќ, испраќајќи го на средба со Емануел Макрон. Веднаш потоа Еди ги соблекол патиките и му ги подал на својот српски колега. Овие патики сами трчаат. Кога си веќе тука, може ли да му ги однесеш на Новак Ѓоковиќ да ми ги потпише? Тоа го прашал. Аца Вучиќ со радост ги зел патиките. Наш Зоќи се нашол во небрано. И тој сакал да прати нешто по Аца за Емануелчо. Требаше да земам…

Повеќе...

Столтенберг: За влез во НАТО Македонија мора да воведе 5Г мрежа

Државите кои се приклучуваат кон НАТО, како Северна Македонија, мора да имаат безбеден начин на комуникација, изјави Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, во интервју за Српската редакција на Гласот на Америка. „На пример, постојат стандарди кои мора да се исполнат кога е во прашање цивилната инфраструктура и телекомуникација, како што е 5Г. Тоа се однесува и на новите идни членки, како Северна Македонија. Овие стандарди не се однесуваат на земјите кои не се членки, но, ние можеме да ги замолиме или да ги советуваме тоа да го направат“, изјави…

Повеќе...

Младите за обнова на Македонија: Денеска годишна конференција на УМС

Во Македонската Филхармонија, денеска во 14 часот ќе се одржи 28-мата Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ под слоганот Младите за обнова на Македонија. Свои обраќања ќе имаат Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ. -17.11.2019, 14:00 часот, Македонска филхармонија. Се гледаме утре! #МладитеЗаОбноваНаМакедонија, напиша претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Јаулески на Фејсбук  

Повеќе...