ВИКИЛИКС ОБЈАВИ ДОСЕГА НЕОБЈАВЕНИ ИНФОРМАЦИИ ШТО НЕ СМЕ ГИ УЧЕЛЕ ВО НИЕДНА ИСТОРИЈА!

ВИКИЛИКС ОБЈАВИ ДОСЕГА НЕОБЈАВЕНИ ИНФОРМАЦИИ ШТО НЕ СМЕ ГИ УЧЕЛЕ ВО НИЕДНА ИСТОРИЈА! ИМЕНО “НАШИТЕ СОЈУЗНИЦИ” ШТО НИ СЕ СЕГА “СОЈУЗНИЦИ” И ПОРАНО ИСТО ТАКА НИ БИЛЕ “СОЈУЗНИЦИ”! НА 16 ТИ НОЕМВРИ 1943г ВО РАНИТЕ УТРИНСКИ ЧАСОВИ 12-тата ВОЕНА ЕСКАДРИЛА НА ЈУЖНОТО КРИЛО НА СОЈУЗНИТЕ СИЛИ ПОДОЦНА ТРАНСФОРМИРАНО ВО ЈУЖНО КРИЛО НА НАТО СТАЦИОНИРАНИ ВО ТУНИС И НА СИЦИЛИЈА ПОД КОМАНДА НА ИЗВЕСЕН МАЈОР ТОМПСОН ВРШАТ ВОЗДУШНИ НАПАДИ ВРЗ МАКЕДОНИЈА!?!?!?!?! ИМЕНО СО 36 АВИОНИ БОМБАРДЕРИ B-25s СКОПЈЕ МАКЕДОНИЈА ЈА БОМБАРДИРААТ СО 35.5 ТОНА БОМБИ ОД ПО 250 КИЛА И ОКОЛУ…

Повеќе...

Димовски: „Рекет“ е по сценарија на власта, целта е затскривање на вмешаните функционери

“Рекет“ е филм под режија на актуелната власт, па Бојан Јовановски да остане зад решетки, а Катица Јанева да е дома, е само уште едно од низата сценарија со единствена и јасна цел – да се забошоти случајот „Рекет“, па да се успее во обидот да се затскријат вмешаните владини функционери, вели новинарот Сашо Димовски кој долго време ги следи судските процеси. Според него, планот е вината на сите да падне на еден. Па Боки 13 за „Рекет“ да одговара сам, а сите вмешани да можат да се вадат оти…

Повеќе...

Aпелација ја пушта Jанева во куќен притвор без никаква гаранција

Апелациониот суд во Скопје  ја прифати жалбата на поранешната специјална обвинителка за нејзино префрлување во домашен затвор. Катица Јанева оди во куќен притвор. Претходно таа понуди гаранција од три станови, но Кривичниот суд не ја прифати. Сега оди во домашен притвор, но без гаранцијата. Како што дознаваме, Јанева куќниот притвор ќе го издржува во станот на нејзиниот син во Скопје. Јанева издржуваше притвор во истражниот затвор во Шуто Оризари од нејзиното приведување на 21 август годинава, кога беше уапсена како третоосомничена во „Рекет“. РЕПУБЛИКА.МК

Повеќе...

Брисел е подготвен да ни помогне за изградба на бегалски кампови- дали ЕУ ја кажува вистината што Владата ја крие?

Дали Европската унија ни ја кажува вистината која Владата сака да ја премолчи? Еврокомесарот за миграција, Димитрис Аврамопулос, вели Унијата е подготвена да и помогне на Македонија за изградба на нови кампови за бегалци, нешто за што во јавноста одамна има сомнежи, а власта пак упорно демантира. -Ако Владата има потреба од наша поддршка, финансиска, ќе се обезбеди. Тука сме да им помогнеме со нашите експерти, за да обезбедиме и на Владата и на властите, соодветна поддршка. Меѓутоа, досега не е доставено такво барање, но доколку се случи ние сме…

Повеќе...