ЈОВАНОВСКИ: Оваа генерација Македонци да се заштити како редок вид, може да преџвака многу ѓубре

Владо ЈОВАНОВСКИ Легендарната изјава на Петре Шилегов за убиството на Ѓорче Петров, полека но сигурно го става во втор план, скандалот со ” Нинџа желката “. Тој скандал пак, ја стави во трет план сечата на јапонските цреши. Црешите се сечеа, кога Грција си ја избрендира Македонија, ем Грчка, ем Голема. Тој бренд пак, ни помогна да заборавиме на ОХИС. Што беше тоа, ОХИ…!? Останаа само болките во грлата и градите. Сотрувањето на дивите свињи и во ловен и во не ловен ден, е само статистика, а африканска чума нема ниту…

Повеќе...

Д-р Петар Поповски: Во време на Цар Самоуил не постоеше Бугарска држава

Статус на Д-р Петар Поповски: Почитувани, во времето на македонскиот цар Самоил не постоела држава под името”Бугарија”. Таа тогаш мала државичка го носела името “Паристрија” и тоа име суштествувало се до 1878-та година. Таа земја под името “Бугарија” започнала да се именува дури по “Берлинскиот Конгрес”(1878-та година). Тоа е историски факт. До тој период во ниту еден извор не се содржи тоа име,името “Бугарија. Едноставно – го нема, не постоел.Се срќава само во фалсификувани пишани извори создадени по 1878-та година, т. е. на крајот од XИX-от и од XX-от век.…

Повеќе...

АЛЕКСАНДАР ДОНЕВ – Градоначалникот кога стана премиер, со себе во Скопје поведе еден автобус луѓе од Струмица

Интервју на Република.мк со Александар Донев Претседател на ВМРО-ДПМНЕ ОК Струмица СДСМ раководи со општина Струмица повеќе од 15 години. Kое е најголемото разочарување што им го приредила оваа партија на струмичани? Донев: Најголемо изневерување за струмичани од СДСМ е изгубената слобода. Струмица веќе 15 години е под контрола на СДСМ и постојат многу ветени и нереализирани проекти на локалната самоуправа за кои дискутираме, но постои нешто што никогаш нема да им биде надоместено на граѓаните на Струмица – тоа е слободата. На прагот од 21 век слепо водени од партијата…

Повеќе...

Државата ќе плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски во „Траекторија“

Нова Македонија Државата ќе исплати судски трошоци во висина од 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му застаре делото за случајот „Траекторија“. До оваа пресметка дошла „Коалицијата за правично судење“, врз основа на податоци од мониторирани рочишта за главна расправа. Од декември 2017 до декември 2018 Груевски имал бранител по сопствен избор, а потоа, до ноември годинава, му бил назначен адвокат по службена дејност. Во текот на постапката биле одржани 36 рочишта. Минатата недела Кривичниот суд констатираше апсолутна застареност за делото на…

Повеќе...

БОРИСОВ: Антибугарската реторика во Македонија треба да биде забранета, Бугарија не била фашистички окупатор на никого

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов побара од Македонија да се откаже од „антибугарската реторика“ ако сака да оди напред и притоа да ја има поддршката од неговата земја. – Антибугарската реторика што тие ја користат треба не само да биде забранета, туку мораат да бидат убедени дека таа не е вистинита. Не им реков случајно дека, кога некој од нив вели оти Бугарија е фашистички окупатор, тогаш тоа во Бугарија значи дека ние не треба да им помагаме на никаков начин. Не сме биле окупатор на никого и не треба…

Повеќе...

ЈАНУШЕВ: Рашкоски ми упатил четири барања за извинување, мисли кај мене притисокот ќе му помине!

Игор ЈАНУШЕВ Вчера добив (внимавајте) не едно, четири барања за извинување и јавно повлекување на изјави во врска со постапката за SAR & HEMS (хеликоптерите) од страна на генералниот секретар на владата – Драги Рашковски! Рашковски бара извинување затоа што смета дека сум изнел навреди и клевети кон неговата личност и сум го понижил и повредил неговите чест и углед, а преку него и на неговото семејство!!! Рашкоски сака извинување, зошто така мисли дека ќе е помалку виновен, мисли дека ако она нивно труло судство ме осуди ќе даде одговор…

Повеќе...

12 април е вториот 8 Септември за Македонија: Ќе успееме!

Дваесет и осмата годишна конференција на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ ја затвори претседателот на партијата Христијан Мицкоски со најава дека 12 април следната година ќе биде вториот 8 Септември за Македонија. Тој пред младите не криеше дека следува тешка тешка работа, посебно во систем кој е навикнат на виткање кичма и ќе има отпор. Дали ќе биде лесно? Не. Дали ќе ги решиме сите големи проблеми кои постојат? Не знам. Ама дали со сите сили ќе се бориме да успееме – е тоа Да!, и те како тоа ви…

Повеќе...