АХМЕТИ: Нема поместување на датумот за избори

– Не сметам дека ќе има поместување на датумот за организирање на предвремените избори на 12 април. Овој датум е консензуално донесен од страна на сите политички партии. Сите веќе ги имаме отпочнато подготовките за одржување на избори на 12 април, изјави Ахмети. ДУИ и Ахмети остануваат на ставот дека изборниот модел не треба да се менува на само неколку месеци пред изборите и оти за ова прашање треба да се постигне поширок политички консензус. – Времето не дозволува да влеземе во вакви измени на Изборниот законик, бидејќи имаме многу…

Повеќе...

Милошоски: Народот нека скенира фискални сметки!

Антонио Милошоски, пратеник на ВМРО ДПМНЕ на фејсбук реагира откако беше соопштено дека поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата. За 4 години по основ на плата, спорни хонорари за доверливост, репрезентации, патни трошоци и дневници, обвинителите од СЈО добиле отприлика по: Катица Јанева = 340.000€ Фатиме Фетаи = 285.000€ Гаврил Бубевски = 285.000€ Трајче Пеливанов = 270.000€ Артан Ајро = 270.000€ Лиле Стефанова = 270.000€ итн. итн. Народот нека скенира фискални сметки!, пишува Милошоски.  

Повеќе...