Да бидеме хумани, да помогнеме на едни дечиња кои имаат премногу грижи за едно детство

Да им помогнеме на двете дечиња кои нема кој да ги испрати на училиште. Братчето и сестричето од кумановското село Степанце со оскудна гардероба заминуваат на училиште, а ни сами не знаат како ќе ја поминат зимата. Гладни, боси, премрзнати… Се работи за фејсбук акција за помош за децата, а сите доборнамерници се добро дојдени! Да им помогнеме заедно на братчето и сестричето. Фејсбук пост на Жарко Василевски: Дали ги гледате вашите и другите деца дотерани, насмеани, среќни, весели, со нова облека како се фотографираат на почетокот на учебната година?…

Повеќе...

РУСЈАКОВ – Лице има, образ нема

Колумна на Александар Русјаков за Нова Македонија Не е убаво така. Да го исмевате Шилегов зашто рекол дека Сарафов го убил Ѓорче Петров. Сакате да го прикажете за неписмен. Фаќате сеир. Се потсмевате со блескав градоначалник. Немате поим дека Петре го тестираше Коцета. Дали овој знае историја? И се виде дека поим нема. Инаку ќе реагираше. Мислите Петре не знае дека Сарафов всушност го убил Карпош? Ама нема улица Борис Сарафов во општината Карпош. Ако толку сакаше да го посрами својот соговорник, можеше и друго да му спомне. На пример,…

Повеќе...

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ: Потребни се само 5500 евра за операција на младата Стаменка- да живее нормален живот без болки и ограничување!

Да бидеме хумани и да и помогнеме на младата Стаменка која има претерано силни болки и големо ограничување во движењето, да може и понатаму да живее нормален живот. Нејзиниот колк е во фаза на распаѓање, односно има дијагноза коксартроза која се заснова на рскавицата во колкот која е скоро целесно оштетена. Операцијата која би се извршила во соседна Србија чини само 5500 евра во кои се состојат и операцијата и постоперативниот третман. -Драги пријатели, некои од вас лично ме познаваат и лично знаат со каков проблем се мачам последниве неколку…

Повеќе...

Не… Не сме такви ние #Македонците.

Фејсбук статус Кој вредносни системи треба да биде еден реформатор кој ќе ги сработи најдобрите политики кон неговото височество – граѓанинот!? Која #визија треба да имаме како #држава?… нема никој… рационално,… да се обрати пред се човечки….. да зборува кон сопствениот народ, сите во некоја згрчена со исплашена и збунета #енергија, без самочувствие никакво… на големите наши “претставници” кој не претставуваат надвор од #Македонија и внатре. Луѓето не може да им се изначудат на нивните бедни #додворувања кон се што значи #понизност кон “пријателите кој ве носат на власт”… #Бедно,…

Повеќе...

ГРАЃАНИТЕ СО “БЛАГОДАРНИЦА” ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЗА СЕ ШТО И НАПРАВИ НА БИТОЛА

ГРАЃАНИТЕ СО “БЛАГОДАРНИЦА” ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЗА СЕ ШТО И НАПРАВИ НА БИТОЛА На 46 седница на Советот на општина Битола, советничката од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата Анита Ангелевска на инсистирање на граѓаните на Битола и врачи “БЛАГОДАРНИЦА” на градоначалничката Наташа Петровска за се што во овие две години и направи на Битола. “Овие две години, разговарам и се среќавам со многу граѓани, со многу жители на општина Битола и како што е ред, зашто ние советниците сме избрани од Вас и пред Вас треба да бидеме отчетни, должна бев тоа…

Повеќе...

Полициска рација во близина на Москва – Откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога (ВИДЕО)

Полицијата изврши рација и ја затвори најголема нелегална лабораторија за синтетички дроги во Русија. Дилерите се скриле на фарма недалеку од Москва, соопшти руското Министерство за внатрешни работи. Тие објавија видео и фотографии од лабораторијата скриени на четири хектари фарма во Серпуково, на околу 100 км јужно од Москва. Откриле околу тон и пол синтетички дроги, околу 100 килограми кристали, тон и пол разни течности, четири тони реагенси, повеќе од 600 кг прекурсори , седум хемиски реактори и друга опрема. Уличната вредност на дрогата се проценува на повеќе од сто…

Повеќе...

ДЕСКОСКА: Амнестијата за „27 април“ беше за уставните амандмани за „Северна“!

На прашањето дали таа или некој од власта има влијание врз обвинителката Вилма Русковска, на Канал 5 телевизија, министерката Рената Дескоска изјави дека таа нема влијание, но не може да гарантира за некој друг. -Јас лично не, не верувам, не можам да коментирам за други, изјави Дескоска. Во врска со ослободувањето од притвор во случајот „27-ми април“ на пратеникот Крсто Мукоски кој само неколку часа подоцна гласаше за промена на името, а токму Русковска го водеше тој случај, Дескоска одговори: -Случајот со уставните измени е случај, ситуација каде што видовме…

Повеќе...