Интервју на Мицкоски за КУРИР: Изјавата на Пендаровски е признание дека власта прави пустош и Заев ја води државата во амбис

Не очекувам одложување на изборите, и очекувам убедлива победа на изборите. Власта е во колективна паника и е фрагментирана на десетици струи и тивки жаришта на конфликти кои во периодот што следи ќе се засилуваат. Убеден сум дека граѓаните ќе одберат обнова,a тоа ќе значи промени кон подобро и многу работа. Во интервјуто со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски ќе читате за најактуелните прашања, за самитот во Загреб на Европската Народна Партија, за средбата со Борисов. За тоа кој седи позади лажните вести, и каков ќе биде одговорот на ВМРО-ДПМНЕ.…

Повеќе...

Да му помогнеме на 3-годишниот Владимир Грчев од Струмица

Малиот Владимир Грчев од Струмица, има само 3 години и пред себе голема борба. Борба за неговото здравје. Тој боледува од церебрална парализа. За подобрување на неговата состојба, родителите самостојно одлучиле да го однесат на рехабилитација и третмани во клиника во Турција. Да му помогнеме на Владимир! Телефонски број за донации преку мрежета на Телеком: 143-123 Телефонски број за донации преку мрежата на А1 (ВИП): 143-465 Хуманитарни сметки за донации: Комерцијална Банка 300031000004317 Sparkasse Банка 250008000810856 За донации од странство: Viktorija Grcheva IBAN: MK07250082220151433 SWIFT: INSBMK22  

Повеќе...

ИГОР ЈАНУШЕВ – Немојте да му бидете верни во поразот на Заев, зошто тој ќе биде првиот кој нема да ви биде верен на вам кога ќе морате да одговарате за кршењето на законите

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ ги предупреди пајташите на премиерот во заминување да не прават дополнителни штети со хаосот кој го донесоа. Затоа што на почетокот кажав – народот одбива да шета со цревата во раце, да гледа како нестручно го оперирате, сечете и шиете, како му гнојат раните и да се прашува колку ли ќе боли кога ќе дојде на себе. Народот не сака веќе седативи. Немојте да мислите дека има нешто што ви е заборавено, и дека некој од нас ќе погази на зборот кој сега го даваме, порача Јанушев. Целото…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: За која црна економска политика зборува Заев, кога и шефот на државата вели дека би се иселил кога не би бил претседател!?

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. -За која црна економска политика зборува Заев, кога и шефот на државата вели дека би се иселил кога не би бил претседател!? Што треба да кажат младите!? Економската политика на Заев е фијаско. Доказ за тоа се преполните автобуски и аеродроми полни со млади кои со карти во еден правец ја напуштаат државата.…

Повеќе...

МИТОВСКИ – НЕ, НЕ ВИ Е СТЕВО КРИВ: Маме и е*авте на државата 30 години, и сега Стево крив – абе ајде…

Статија на ИНФОМАКС Абе, не е крив Стево Пендаровски затоа што ја кажал реалноста во која се наоѓа Македонија. За што е галамата? Затоа што рекол дека „никој не е луд“ да живее во земја во која просечна плата е 400 евра? Односно, во држава во која никој нема никаква сигурност – ниту во институции, правен систем, економија…Не дечки, Пендаровски не ви е виновникот. Вие сте виновни. Цели 30 години никој не успеа да најде солуција за транзицијата. Се обиде едно време владата на Никола Груевски да направи ревизија на…

Повеќе...