Орбан: Груевски беше под постојан напад од Сорос и тие што денес се власт во Македонија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го прекина молкот во однос на барањето на азил на екс-премиерот Никола Груевски, во вчерашно гостување на една од локалните радио станици во земјата, каде што објасни дека досега Унгарија примила многу вакви политички азиланти, но никој досега, во последните 30 години „не бил на нивото на Груевски“. Како што објави Македонска нација, премиерот Орбан го прекина молкот врз информациите во врска со азилот на Груевски, објаснувајќи дека екс-премиерот на Република Македонија бил клучен во битката за справување со мигрантскиот бран, обезбедувајќи ги надворешните граници на Европа.…

Повеќе...

Сооштение до јавноста по повод дивеењето и нецивилизираното однесување на навивачката група „Шверцери“ во МНТ

СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТА ПОВОД: – Дивеењето и нецивилизираното однесување на навивачката група „Шверцери„ во Македонскиот народен театар ИНТЕГРА – МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА најостро го осудува непримерното, нецивилизирано, вандалско однесување на навивачката група „Шверцери„ не ги прифаќа обидите на Зоран Заев целиот настан да се релативизира, како што не прифаќаме никакви оправдувања или барање изговори од страна на политичката елита на ДУИ за хулиганското однесување и националистичките навреди извикувани во Македонскиот народен театар. ИНТЕГРА смета дека за овој чин на вандализам одговорност мора да има, почнувајќи од премиерот, министерот за внатрешни…

Повеќе...

Комитите го бараат МНТ за 8 декември

По успешната соработка и партнерство помеѓу Министерството за култура при Владата на Окупирана Македонија, и навивачите на Шкендија – “балистите”, кое резултираше со владина финансиска поддршка и изработка на рекламен спот за придонесот во спортот и Културниот развој на Македонија од страна на “балистите”, сведоци сме на уште еден пример на уште една успешна соработка помеѓу Министерството за култура при Владата на Окупирана Македонија и навивачите на Слога – “Шверцерите”. Заеднички именител на сите без исклучок гореспоменати субјекти е нивниот анти-македонскиот карактер. Пораката која се испраќа до младината која живее…

Повеќе...