Власта „заборави“ да утврди одговорност за бегството на убиецот на Мартин Нешкоски

Дали ветувањето на власта дека ќе се утврди вина како избегал поранешниот специјалец Игор Спасов беше само обид за купување време за јавноста да заборави, на скандалот со бегството на затвореникот. Повеќе од 1 месец нема ни трага ни глас од убиецот на Мартин Нешкоски, неофицијалните инфомации и шепкулации се се побројни за разлика од отчетот на институците кои треба да одговорат, но и да сносат одговорносг за Спасов. Платеник во Авганисатан или бегалец во Холандија ова се двете наводни локации за кои јавноста шпекулира дека осуденикот за убство е…

Повеќе...

Пандов: Остана само Уставниот да одлучи дека Заев и Верушевски се слободни луѓе, а единствени виновници во Македонија се патриотите од 27 април

Беше тоа крајот на јануари 2015 година кога тогашниот премиер на Република Македонија Никола Груевски излезе на прес-конференција на која обзнани дека имал неколку средби со Зоран Заев во неговиот кабинет, каде овој му се заканувал со нелегално прислушувани телефонски разговори, барајќи од него да се повлече. Внимателно слушајќи го пресот по неговото завршување во две работи бев сигурен: прво дека Верушевски е организатор на прислушувањето и второ дека истите тие телефонски разговори ќе бидат употребени за дискредитација и оцрнување на Груевски и ВМРО, а со единствена цел да биде…

Повеќе...

Уставниот суд ја крена судско- политичката фела на нозе

Членот 11- а од Законот за помилување на маса кај уставните судии. Тие одлучија на дневен ред да ја стават иницијата за поништување на сите обвиненија, истраги и судски процеси, поведени против поранешни функционери, кои пред четири и пол години беа аболицирани од тогашниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов. Членот 11- а, вели дека претседателот може да ја отповика дадената аболиција, а иницијативата го тврди спротивното. Токму ваквата ситуација донесе препукувања меѓу власта и опозицијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат Заев преку Уставниот суд создава можност после поразот на изборите да биде…

Повеќе...

Жестока кавга за капиталните инвестиции и даноците во собранието

Не стивнуваат бурните реакции во собранието за предлог буџетот за наредната година. Веќе 5-ти ден пратениците на ВМРО-ДПМНЕ најмногу критикуваат за ниската реализација на капитални инвестиции од само 40 отсто заклучно до октомври. Прашуваат како ќе потрошат 384 милиони евра догодина кога во 2019-та Владата стигнала да потроши едвај 150 милиони за 10 месеци. Опозицијата критикуваше дека власта нерационално троши и дека го зголемува јавниот долг. Министерката Ангеловска, пак, реплицираше дека се вложува во крупни проекти од кои бенефит и додатна вредност ќе има за сите. Кавга настана и за…

Повеќе...

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ одбележа 22 години од основањето

Денес во Велес беше одбележана 22 –та годишнина од основањето на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и на Унијата на жени Општински комитет Велес. Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ е столбот и стожерот на партијата, која гордо стои исправена пред предизвиците на времето, полни 22 години. На 21 Ноември 1997 година во Велес , на годишно собрание одржано во хотелот Вила Зора, Д.р Марија Јорданова, тогашен советник во Советот на Општина Велес , заедно со повеќе активни членови и членки го формира првиот Општински комитет на Унијата на жени на…

Повеќе...

Мисајловски во интервју за КУРИР: ВМРО-ДПМНЕ јако ќе победи на следните избори

Заев и СДСМ ќе избегаат од предлогот за кандидат мандатар за да имаат имунитет за тоа што го направија, порачува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски во интервју за КУРИР. Предлогот кој го даде лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, според Мисајловски е европски и чесен. Од оваа идеја, вели партискиот потпретседател, бегаат премиерот Заев и неговите најблиски соработници за утре да можат да се заштитат самите себеси. -Ова е интересна практика која ја има во Европските држави. Интересна е како можност, но и добра е како практика да ја примениме.  Се…

Повеќе...

„Телма“: Боки 13 од понеделник во домашен притвор?

Во понеделник, апелација ќе решава за тоа дали Бојан Јовановски, првообвинет во случајот Рекет, ќе остане во притвор во затворот во Шутка. Во овој суд, денеска стигнало мислењето од обвинителството, но за сега нема информација дали е позитивно или негативно. Адвокатот на Јовановски бара тој да биде пуштен од Шутка поради неговата здравствена состојба. Инаку, Јовановски, најдоцна в понеделник ќе биде пуштен од градската болница осми септември, велат од болницата, објави ТЕЛМА. Тој ќе биде таму се додека не се комплетираат резултатите од испитувањата. Јовановски беше примен во оваа болница, со…

Повеќе...

Анкетите погласни од лагите на Костадинов: За студентите Мицкоски е еден од најдобрите професори на Машинскиот факултет

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов повторно држи пропаднати прес-конференции. Иако се одвикна од држење прес-конференции пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, се уште не се одвикнал и ја користи старата практика да изнесува лажни вести пред јавноста. Една од последните прес-конференции на Костадинов беше посветена на универзитетската кариера на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, професор на Машинскиот факултет. Мицкоски е најлошиот асистент на Машинскиот факултет. Мицкоски е најлошиот директор на ЕСМ. Мицкоски е најлошиот лидер на опозицијата. Неговата кариера ниту е професионална, ниту е академска, ниту е политичка. Неговата кариера е измамничка и…

Повеќе...

Спасовски: Нема да дозволиме амнестии

Спасовски: Нема да дозволиме амнестии Нова Македонија Нема да дозволиме амнестии, претседателот на Уставен суд да остане стожер на заштита на уставноста а пратениците да го поддржат барањето на СДСМ, изјави потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски. – Деновиве слушаме дека остатоците од режимот во судството покренуваат и некаква постапка пред Уставниот суд, со цел незаконските аболиции што ги направи Иванов, за да ги спаси криминалците, да добијат сега некакво зелено светло во Уставниот суд. Ние на тоа се спротивставивме и амнестии нема да дозволиме – рече тој на граѓанската трибина…

Повеќе...

РЕПУБЛИКА: Бизнис партнерот на Заеви во бизнисот со марихуана за медицински потреби, Предраг Колувија е успасен во родната Србија за незаконско одгледување марихуана

РЕПУБЛИКА.МК Со какви сомнителни партнери работат Заеви во бизнисот за канабис за медицински цели? Бизнис партнерот на Заеви во бизнисот со марихуана за медицински потреби, Предраг Колувија е успасен во родната Србија за незаконско одгледување марихуана. Колувија, кој е познат како српски „крал“ на органската храна е партнер со „Бул-билдинг“ од Струмица, компанија која има дозвола од владата за одгледување на канабис за медицински цели. „Бул-билдинг“ не е основана од српскиот бизнисмен, туку тој влегол во нејзината сопственичка структура во март 2019 година, а негови актуелни партнери во Струмица се една…

Повеќе...