Манчев : Колку камиони можат да бидат купени за истите пари, а потоа засекогаш да останат во сопственост на “Комуналец “?

Во врска со одлуката на ЈП “Комуналец” – Струмица да ангажира друга фирма да собира смет ( само таа, една се јавила на тендер ) за 1,2 милиони евра, за една година, го повикувам градоначалникот на Струмица, сите советници во советот на општина Струмица ( вклучително и од ВМРО ДПМНЕ ), сите граѓани на општина Струмица, вклучително и премиерот на РМ Зоран Заев, најостро да ја осудат ваквата одлука и на мирен протестен начин, во рамките на законските можности, да го спречат овој грабеж од парите на сите жители на општина…

Повеќе...

БУЧКOBCКИ АMHECТИРАН И PAЗOЧАРАН ОД CУДСТВОTO: Зaeв за двe и пол гoдини не донece грам пpaвда во cyдството

Во вечерашното гостување во емисијата „Само интервју“, пpoфесорот Владо Бучковски зборуваше за пpoмената на влacта која беше под слоганот ако нема пpaвда нема миp и дека после 2 и пол години откако оваа влacта ја презема СДСМ,нема никакви промени во правocудството. -Промената на влacта се случи под слоганот, ако нема пpaвда, нема миp. Јас затоа сум сега разочapaн веројатно како многумина гpaѓани во Република Македонија што и после 2 и пол години не гледам сepиозни промени во правocyдството. Најлесно е да се каже дека се зависи од оние кои добија…

Повеќе...

НОВА ТВ: Уставните судии ќе го сркаат тоа што си го надробија

Уставните судии ќе го сркаат тоа што си го надробија Пишува: Љубиша Арсиќ Освен Насер Ајдари, сите други уставни судии, кои се вклучени во операцијата со амнестија за функционерите на ВМРО ДПМНЕ, се при крајот на мандатот. Додека им изминува последната година до две од деветгодишниот мандат, на судиите Елена Гошева, Никола Ивановски, Јован Јосифовски, Владимир Стојановски и Вангелина Маркудова, ова им е последна шанса да ги спасат функционерите на ВМРО ДПМНЕ од кривичен прогон. Иако иницијативата на адвокатот Зоран Стојановски до Уставен суд ќе изброи четири години старост, судиите…

Повеќе...

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата. – Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции. Овие последни упоришта на „заробената правда“ продолжија да ги контролираат судските процеси во кои беа осомничени токму протагонистите на режимот. Злоупотребувајќи ја одвоеноста на судската од извршната…

Повеќе...