Уставните судии не ја поддржаа иницијативата на Чавков за амнестијата

Уставните судии ја разгледуваат иницијативата што ја поднесе поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков кој оспори два члена од Законот за амнестија со образложение дека Законот за амнестија што беше изгласан во Собранието бил селективен. Сепак ниту еден од уставните судии не ја поддржаа иницијативата на Чавков бидејќи според Уставот, амнестијата е во исклучива надлежност на Собранието. -Уставниот суд не може да се стави на местото на Собранието на Македонија. Собранието има право за кој може, а за кој не може да има амнестија. Подносител на оваа…

Повеќе...

Рускоска: Се знам со мајка му од прво одделение, а со Боки само еднаш сум била во ресторан

Очекував повеќе признанија за вина, не само од еден, истакна обвинителката Вилма Рускоска по завршувањето на судењето за одвоената постапка за предметот „Рекет“ во кој обвинетиот Зоран Милевски – Кичеец призна вина, за разлика од првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 и второобвинетата Катица Јанева, кои се изјаснија дека не се виновни. Обвинителката пред новинарите рече дека се познава со мајката на Боки 13 со каја биле иста генерација и се познавале од прво одделение. Јас лично Боки го запознав кога првпат отидов да гостувам на таа телевизија, а во…

Повеќе...