Дурловски: Се додека лојаноста кон Македонија ни е на прво место ќе се избориме!

Прво го игнорираа нашиот глас, потоа не исмеваа, навредуваа, набедуваа, се бореа против нас и не затвараа , пробуваа да не избришат, и до ден денес уште не замајуваат со театрални вести и секојдневни катастрофи, потценувајќи не’. Заслепени од сјајот на моќта, глуви од фалбите кои сами за себе ги кажуваат, водени од личните интереси и ситните страсти, не можат да видат дека овде врие. Не можат да го чујат крикот на БУДНИТЕ и освестените, бидејќи се оддалечија од нив како острови. Основно право на македонскиот народ е да ОДЛУЧУВА…

Повеќе...

Менкиноски: Ние ли Mакедонците во сопствена држава да одговараме за тероризам?

Околу опшатата амнестија за “Крвавиот четврток” адвокатот Тони Менкиноски истакна дека воопшто не станува збор за тероризам и смета дека секој треба да си одговара за своите дела, но прашањето е за што. И ако збориме за амнестија треба малце да се вратиме наназад, рече тој, па од “Глобал” па се навака што се случуваше да ги преиспитаме настаните. -Тоа е срамота за мене како Македонец да бидат тие луѓе судени за тероризам. Па знаете ли кој се суди за тероризам во Европа? Го вратија македонскиот народ квалификувајќи го делото…

Повеќе...

РИСТО НИКОВСКИ -Чуму и за кого мал шенген?

РИСТО НИКОВСКИ -Чуму и за кого мал шенген? Нова Македонија Српската иницијатива за мал шенген веќе е во полна брзина. Пред кратко време беше првата средба во Нови Сад, следуваше Охрид, а во декември ќе биде и во Драч, доколку запрат земјотресите. Вучиќ, Заев и Рама изгледаат одлучни во своите намери, кои не ѝ се целосно познати на јавноста. Иако со отворени резерви, Босна и Херцеговина и Црна Гора (на пониско ниво), сепак, дојдоа во Охрид. Косово одби учество со проблематично објаснување дека не сакаат замена на членство во Унијата,…

Повеќе...

„Нетпрес“: Верушевски се подновил со луксузен стан од 165.000 евра во комплексот на Енвер Малиќи

Септември 2019 година. Додека нацијата е во грч дали Македонија ќе добие датум за преговори во октомври, Зоран Верушевски е растрчан. Но, не за да добие информации за ставот на Париз за датумот кој неговиот шеф Заев го чека како жеден човек вода во пустина, туку за негови приватни обврски, пренесува порталот Нетпрес. На стартот на есента, Верушевски ја финиширал постапката за купување на луксузен стан во комплексот Парк Резиденс во срцето на Градскиот Парк во Скопје. Станот има прекрасен поглед на кејот на реката Вардар, со 139 метри квадратни…

Повеќе...

Нивна држава, моја татковина

Венко Андоновски за Нова Македонија Минатиот пат заклучив дека ни е потребно колективно морално превоспитување во кое ќе им ги вратиме вистинските имиња на вредностите. Тој процес мора да оди преку упорно сомничаво преиспитување на сите вредности, при што, сигурен сум, ќе се утврдат многу заблуди и илузии, поставени во форма на лажни дилеми во кои нештата што одат заедно се сфатени како да се исклучуваат (на пример: „семејство или кариера“?) Така, минатиот пат расчистував со лажната дилема од прочуената Фромова книга: „да се биде“ (личност), или „да се има“…

Повеќе...

Изборот на главен ревизор утре повторно пред матичната собраниска Комисија

Претседателот на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата Илија Димовски за утре закажа продолженија на три седници, а на едната од нив повторно избор на главен ревизор. Собраниски извори за МИА велат дека е постигнат договор меѓу претставниците на политичките партии кој ќе биде идниот ревизор и очекуваат тоа утре да се официјализира. Последните изјави и од власта и од опозицијата минатата недела беа дека се залагаат за широк консензус за кандидат за главен државен ревизор. Државната ревизија е блокирана повеќе месеци, а речиси две години е без…

Повеќе...

Можна предвремена и условена ратификација на НАТО протоколот

Извор: Сител ТВ Овој собраниски состав ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО. Премиерот ја прифати иницијативата на опозицијата за предвремена ратификација на членството во НАТО. Сепак, тој вели дека ќе чека до последен момент. За опозицијата, клучно е да нема промена на датумот за избори. Потсетуваат дека и Црна Гора имала слично искуство Опозицијата вчера до Собранието и официјално го достави предлогот, кој експресно беше препратен до Владата. Вчера, и Алијансата на Села побара ратификацијата да се стави на седница на Собранието следната среда. Сител ТВ

Повеќе...

Баба Перса не застанува тука: Гребениот асфалт го купив лично јас, а општината располага со него (Видео)

извор: pogled.mk После објавеното видео на новинарот Фуркан Салиу, градоначалникот Александар Наумовски им испратил видео со своја верзија на приказната. Но, новинарот не застанал тука, па го посетил Волково и повторно разговарал со госпоѓа Перса која денес го критикуваше градоначалникот Наумовски пред Заев и пред медиумите. Погледнете ја реакцијата на Баба Перса кога го виде видеото на градоначалникот на Ѓорче Петров.   Госпоѓа Перса тврди дека гребениот асфалт го купила лично таа од свои пари. – Како не му е срам, зошто не ме викнал мене да му кажам дека…

Повеќе...

Мицкоски: Партијата нема ништо со компаниите на Камчев, но има нелегално замрзнат имот и не може да функционира

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање за влегување на полицијата во фирмите на Орце Камчев. Претпоставувам дека ова е дел од начинот на функционирање на СДСМ, Зоран Заев, Оливер Спасовски и останатите. Но, месеци не делат од изборите, свесни се и исплашени од поразот, па единствениот начин да го ублажат е на ваков насилен и брутален начин да го обвинуваат ВМРО-ДПМНЕ за нешто што ВМРО-ДПМНЕ воопшто не е виновно. Напротив, тоа…

Повеќе...

Шекеринска е министерката која го посетуваше домот на Боки?

Статија: Република.мк Камерите од куќата на моите родители ќе докажат кој заминува со торбата и каде. Вака на вчерашното прво рочиште за случајот „Рекет“ изјави првообвинетиот Бојан Јовановски. Во образложението на своето обвинение, Јовановски истакна и дека нема никаква вина и оти е жртва на една поголема игра, во овој случај кој не сака да го именува како „Рекет“. Преку овој предмет се води валкана политичка игра, порача вчера тој, додавајќи дека ќе сведочи за сите инволвирани во овој настан, за организаторот и сите помагачи. И после неговото апсење летото Јовановски…

Повеќе...