Андоновска: Дали скандалот во кој се уништени половина тон инсулин со валиден рок на траење треба да обезбеди нов милионски тендер за власта?

Дали на повидок е нов скандал со уништување на корисен инсулин во земјава? Имено инсулинскиот скандал во кој се вклучени министерството за здравство Венко Филипче, Агенцијата за лекови и медицински помагала, дирекцијата за стокови резерви се состои од уништување на инсулин чиј што рок на користење е сеуште употреблив, истакна Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ. -Имено согласно информациите до кој дојдовме на 5 декември, пред два дена е извршено уништување на над 1 тон и 200 килограми инсулин, од кој речиси половина тон од инсулинот кој е уништен, а чија што…

Повеќе...

КАРАКАМИШЕВА: Толку од двојазичноста, иницијативата за поништyвањe на Законот за јазиците до Уставен cyд

Венецијанската комисија вчера и официјало ги изнесе бројните забелешки во однос на Законот за јазиците, со што посочи дека употребата на албанскиот јазик ги надминува европските стандарди. Членот на Комисијата, професорката Тања Каракамишева, со иницијатива за поништување на Законот, која што ќе биде поднесена пред Уставниот суд веќе следната недела. „После вчерашното критично мислење на Венецијанската комисија за Законот за јазиците ги повикувам сите научни капацитети во земјата, академик Катица Ќулавкова, проф. Гордана Силјановска-Давкова, проф. Каролина Ристова-Астеруд, проф. Јасна Котеска и нека ми простат сите други еминентни професори кои не…

Повеќе...

Б. НОНКОВИЌ – ТИМОНИЕ Е ЗА ВМРО ОНА ШТО БЕШЕ БЕЈЛИ ЗА СДС, НО ТОА НЕ ЈА ОСЛОБОДУВА МАКЕДОНИЈА ОД РОПСТВОТО, ТУКУ САМО ПОРАКАТА НА КАРЕВ ДО ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ!

ТИМОНИЕ Е ЗА ВМРО ОНА ШТО БЕШЕ БЕЈЛИ ЗА СДС, НО ТОА НЕ ЈА ОСЛОБОДУВА МАКЕДОНИЈА ОД РОПСТВОТО, ТУКУ САМО ПОРАКАТА НА КАРЕВ ДО ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ! Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние е најзаслужен за француското вето на отворање на пристапните преговори за членство во Европската унија на „проектот Северна“. Прецизно детектирајќи подривање на седумте столба на демократијата (1. Раздвојување на моќта; 2. Владеење на правото; 3. Слобода на печатот; 4. Одговорност на владата; 5. Независност на судството; 6. Еднаквост пред законот; 7. Еднаква застапеност во владата) од страна на квинслишката Влада…

Повеќе...

Живејте како сто години да ќе нема датум, ама бидете подготвени како утре да ќе снема струја

Шарената револуција се ребрендира. Стана Зелена револуција. Откако ни го забетонираа идентитет и нè внесоа во ЕУ, сега ќе ни донесат чист воздух. Со пенкало ќе ги срушат ПМ-честичките. Владата ги поддржа. Шарените зелени или зелените шарени, како сакате, се согласуваат со власта. Нечистиот воздух е наследство од минатиот режим. Каде е син ми Костадин, на прес го праша Мицковски дали ќе се огради од загаденоста на минатото и зошто не? Зелените викаат „Не ти гине астма Мицковски“. Зоќи предложи да маваат малку со презервативи полни зелена боја по нечистиот…

Повеќе...

Камчев открива нови детали: Јанева добила и 350.000 евра во кутија за чевли

Сите обиди за рекет беа одбиени од моја страна затоа што бев свесен дека немам кривично дело и дека случајот „Империја“ е исконструиран случај за да бидам изрекетиран, за што има и докази, рече бизнисменот Јордан Камчев, кој денеска зборува во судот во својство на сведок во предметот „Рекет“, објавува „ПлусИнфо“, пренесува НетПрес. Камчев во своето обраќање се наврати на почетоците на обидите за рекет и рече дека предметот „Империја“ е конструиран во август 2018 година а дека неговите режисери се присутни денес во судницата во Кривичниот суд. За Бојан Јовановски…

Повеќе...