(ФОТО) Градоначалникот на Прилеп го промашил споменикот: Наместо на св. Климент Охридски, цвеќе му положил на Ченто!

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето денеска положи свеќиња пред споменикот на првиот претседател на президиумот на АСНОМ, Методија Андонов Ченто и Могилата на непобедените. Јованоски очигледно го промашил државниот празник, па му положил цвеже на Ченто, наместо на св. Климент Охридски. ЛИДЕР

Повеќе...

СООПШТЕНИЕ ЗА АЛБАНСКИОТ ЕКСТРЕМИЗАМ НА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ВО ВЛАДАТА НА СДСМ

По повод бессрамната и провокаторска изјава на вице премиерот Бујар Османи, дека доколку биде поништен законот за употреба на Албанскиот јазик, во Република Македонија ќе се наруши до сега постигнатиот баланс од Охридскиот рамковен договор и земјата ќе се доведе во состојба како пред конфликтот во 2001 година, ИНТЕГРА – МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА најостро реагира и ја осудува ваквата изјава која претставува уцена на правниот поредок и директна закана по безбедноста и стабилноста на Република Македонија. ИНТЕГРА го потсетува премиерот дека даде писмени гаранции при добивањето на мандатот со кои…

Повеќе...

ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ Е СПРОТИВЕН НА ОХРИДСКИОТ РАМКОВЕН ДОГОВОР И НА УСТАВОТ

ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ Е СПРОТИВЕН НА ОХРИДСКИОТ РАМКОВЕН ДОГОВОР И НА УСТАВОТ 1. Основни прашања 1.Законот за употреба на јазиците е спротивен на Уставот на РМ, односно на Амандман 5 од Уставот. Најнапред, самиот наслов на законот е спротивен на уставната формулација содржана во став 2 од Амандман 5 каде стои „Друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, исто така е службен јазик и неговото писмо, како што е определено со овој член“. Законот за употреба на јазиците направи правна забуна, но и забуна меѓу граѓаните дали овој…

Повеќе...

Неолитската мајка 4.000 години постара од Стоунхенџ

Мајката симболизира свето место, каде што се собирале племињата, каде што се правеле обредите Фото: Дарко Андоновски #РаскажиНиЗаМакедонија Мал Сурун, Прилепско Скулптура на мајка лежи над селото Дупјачани, Прилепско, симбол за некогашната неолитска цивилизација, чии корени се лоцирани токму овде, на археолошкото наоѓалиште Мал Сурун, Прилепско. Оваа мајка е поголема и 4.000 години постара од скулптурите на Стоунхенџ Уникатна прастара уметност. Скулптура на мајка. Светилиште. Делкана од човечка рака пред осум илјади години, со јасно исцртани елементи. Со својата големина, колку и столбовите на Стоунхенџ, сведочи за некогашната неолитска цивилизација,…

Повеќе...

Заев се двоуми меѓу Спасовски и Локвенец, Орце Ѓорѓиевски нов министер во МВР?

Неформални извори за весникот ВЕЧЕР велат дека слично како и Оливер Спасовски, шанси во премиерската фотелја да седне има и пратеникот од СДСМ, Хари Локвенец, кој важи за еден од најблиските соработници на премиерот Зоран Заев. Од опозицијата за медиумите откриваат дека нивните решенија на јавноста ќе ѝ станат познати најрано по 17 декември. Без да соопштуваат детали, извори од најголемата опозициска партија за весникот ВЕЧЕР брифираат дека најсериозен кандидат за фотелјата во Министерството за внатрешни работи во 100-те дена техничка влада има Орце Ѓорѓиевски. По интензивната консултација во партиските…

Повеќе...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амадмани за Законот за јазици

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска објави дека ќе поднесат амадмани за Законот за јазици, во кој ќе бидат вметнати препораките од Венецијанската комисија. Тој ја повика власта да ги поддржи овие амадмани и еден неуставен закон да го направиме уставен. ПОЛИТИКАНСТВОТО НА ЗАЕВ СЕ УДИРА ОД ГЛАВА. АКО СЕ ЗА ПРАВДА ВЛАСТА ЌЕ ГИ ПОДДРЖИ ОВИЕ АМАДМАНИ-ОБЈАСНИ МИЦКОСКИ. Тој го нарече Законот за јазици „правна дивоградба“ и оти со неговото донесување Заев манипулирал со чуствата на Албанците и ги лажел. АКО СЕ ОДБИЕ ЌЕ СЕ ОДБЕРЕ ПОПУЛИЗМОТ ВО НАДЕЖЕ ЗА НОВИ…

Повеќе...

Интервју на Игор Јанушев: Ќе има и „Рекет 3“, јавноста ќе биде зграната за степенот на забеганост на власта

Нема лага која до сега ја ширеше СДСМ, а да не им се врати како бумеранг, вели Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев додавајќи дека секоја една невистина им се распрсна како меур од сапуница. И ние оставаме да видиме до каде ќе оди ова лудило, да видиме до кога самите ќе тонат во жив песок. Шака криминалци ни ја водат државата и мислат дека раководат со судбините на луѓето. Па, мислат дека нивните злодела нема да се дознаат. Не би одел со детали, но секојневно ни пристигнуваат информации за…

Повеќе...