Билјана Ванковска – Секој народ има влада каква што заслужува

НОВА МАКЕДОНИЈА Поразот на лабуристите во Велика Британија е веројатно најневажната работа за просечниот Македонец. Тој претпочита да остане во својата „оаза“ на самосожалување и патетика, вљубен во својата (само)виктимизација – и ништо што е надвор од овој хоризонт не го допира. Живот во сопствената чаура. Ова е народ што одамна изгубил верба во своите способности, одамна не создал нешто со што може да се гордее (освен индивидуалните, главно културни, проблесоци) и кој пасивно ја гледа последната распродажба со која се крунисува завршетокот на транзицијата и приватизацијата – т.е. продажбата…

Повеќе...

На задолжувањата им нема крај – Владата ќе се задолжи за нови 21 милион евра

Владата утре планира ќе се задолжи 21 милион евра. Според аукцијата објавена на Народна Банка на Република Македонија закажана е аукција на државни хартии од вредност во вредност од 21,1 милион евра.   Задолжувањата континуирано растат додека капиталните инвестиции се на очајно ниско ниво. Опозицијата ВМРО ДПМНЕ како и експертската јавност континуирано предупредуваат за зголемените задолжувања и за зголемувањето на јавниот долг но власта упорно ги спроведува и повеќе од проектираните. Така според информациите откако Заев е на власт јавниот долг на државата е зголемен за вкупно 914 милиони евра.…

Повеќе...

Спасовски и Царовска можни технички премиери?!

ЗАЕВ: Спасовски и Царовска можни технички премиери   Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не постојат причини, ниту потреба за одложување на предвремените парламентарни избори кои се закажани за 12 април догодина. Тој вели дека наскоро ќе се знае составот на техничката влада кој треба да се формира на 100 дена пред избори, а како можни кандидати за технички премиер ги спомена сегашните министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика Оливер Спасовски и Мила Царовска, чии имиња изминатиот период се споменуваа во јавноста.   Тој повтори дека…

Повеќе...

POДИТЕЛИТЕ НАЈАВУBAAТ БOJKОТ НА HACТАВАТА: Влacта не пpeвзема ништо, моpaме сами да го зaштитимe здравjeто на нашите нajмили

Инфомакс.мк Poдителите загрижeни пopади енopмната загаденост во цела Македонија преку социјалните мрежи koментираат и се opганизираат за бojkот на наставата. Во многубројните објави и коментари на Интернет, poдителите истакнуваат дека се peволтирани поради непреземањето мepки од страна на надлежните за решавање на овој голем пpoблем. Тие се се’ поодлучни да ја боjkoтираат нacтавата на нивните деца и да не ги носат во училиштата и гpaдинките, со цел да го заштитат здравjeто на своите најмили. Огpoмен е бројот на оние кои се дeцидни во својата одлyка поради големата загаденост да се…

Повеќе...

Свети Никола е голем празник и најчеста слава во Македонија

Свети Никола е голем празник, а како слава го има секое второ македонско семејство. Трпезата е посна, а Свети Никола се смета за заштитник на морињата. Христијаните веруваат дека Свети Никола Чудотворец на многу пати ги спасувал изгубените бродови и поради тоа тој е заштитник на морепловците, рибарите, бродовите. Во христијанскиот календар, Свети Никола се слави на 6 декември според стариот Јулијански календар т.е. на 19 декември, според новиот Грегоријански календар. И во прозните народни умотворби еднаш се раскажува како Св. Никола ги помага сиромасите, друг пат како добил два…

Повеќе...

“Песната на Македонија е нејзина молитва, огледало на нејзината душа и нејзина воздишка…“

Зошто е толку разноврсна и богата македонската песна? Зошто толку песни се посветени на Македонија, токму од Македонците, не од Грците, Бугарите, Србите. Не од оние кои ја заграбувале Македонија.. И тогаш кога не смеел да се нарекува Македонец и тогаш кога не смеел да зборува на својот јазик Македонецот пеел и си ја пишувал историјата. Коста Солев Рацин имал посебен однос кон македонската фолклорна традиција. Таа за него била нешто највисоко и недостижно, нешто без кое сопствениот корен ќе изгние и ќе не нема. Затоа во еден негов есеј…

Повеќе...

РЕМЕНСКИ ВИДЕЛА СЕ ОСВЕН ДОКАЗИ: Нема документ со мој потпис

Пратеничката Фросина Ременски по повеќе од три и пол часа заврши со увид во доказниот материјал. Таа не сакаше да ја коментира обемноста на материјалот, ниту што има во доказите. -Јас на прашања ќе одговорам кога ќе дадам изјава пред јавен обвинител. Видов сè освен докази. На ниту еден документ дел од доказите немам ставено потпис – рече таа. Ременски не сакаше да одговори дали се има среќавано со бизнисмените кои се оштетени во случајот со невладината „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски. Во однос на документите од УБК, кои беа…

Повеќе...

ЃОРЃИЕВСКИ: Недозволиви злоупотреби на Еролд Муслиу во Агенцијата за разузнавање

Ресурсите на безбедносните служби наместо за безбедноста на граѓаните и државата се користат како рент-а-кар услуги само за да се купи наклонетоста на институциите кои треба да бидат нивен коректив, рече на денешната прес-конференција, Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ. -Директорот на Агенцијата за разузнавање, Еролд Муслиу наместо да ги користи средствата на агенцијата во заштита на државата дава возила на користење на други институции. Еролд Муслиу, како директор на Агенцијата за разузнавање класично ја злоупотребува својата положба и овластување и и дал на користење возило на агенцијата на Даница Чадиева,, претседател…

Повеќе...

Нов закон за вселување: Меркел ги повикува Балканците да живеат и работат во Германија

Германија на почетокот на следната година ќе донесе закон кој треба да го олесни увозот на квалификувани работници надвор од ЕУ, најавила канцеларката Ангела Меркел и предупредила на „очајничката“ потреба на економијата за работниците. Законот за вселување на квалификувана работна сила ќе стапи на сила на 1. март 2020 година и целта е да се отвори пат за работниците надвор од ЕУ да дојдат и да останат да живеат во Германија. Според последните проценки, таму во моментов има 1,3 милиони непополнети работни места. Во економски најсилната членка на ЕУ работат…

Повеќе...