Ова ли е новата тактика на СДСМ: Заев ги „плаши“ граѓаните со враќање на името Република Македонија?!

Дали премиерот на заминување, Зоран Заев, и неговиот тим од екс Бихаќка смислија нова тактика за предвремените избори? На ова прашање наведува најновата изјава на Заев, кој сега ги „плаши“ граѓаните со враќање на името на државата, Република Македонија. На новинарско прашање, премиерот на заминување одговори: „Да, господинот Мицкоски ако дојде на власт ќе го поништи Договорот и со Грција, односно Преспанскиот договор, и ќе го поништи Договорот со Бугарија. Но затоа нема да дојде на власт. Тоа не е возможно!“ Овој нов „аргумент“ на Заев доаѓа по изјавата на…

Повеќе...

Крсте Петков Мисирков – „За македонцките работи“

ДЕНЕШЕН.МК   НА ДЕНЕШЕН ДЕН: На 25 декември 1903 година во Софија излегла од печат книгата „За македонцките работи“ од македонскиот публицист и лингвист Крсте Петков Мисирков. Во неа Мисирков ја истакнува и ја заштитува националната индивидуалност на македонскиот народ и неговото право на самостоен културен и национален развој. На едно место во книгата пишува: „Македонците, како посебен словенски народ, што низ вековите ја делел судбината заедно со соседните словенски и несловенски народи, си имаат сопствена национална историја и култура“. Книгата ги претставува погледите на еден од најголемите македонисти и…

Повеќе...

Иванка Василевска : По самракот…

По цели три години, гласот на граѓаните е непроменет. Македонските граѓани, но пред сѐ, Македонскиот народ по којзнае кој пат во историјата уште еднаш јасно и гласно порачува: Македонија на Македонците, право и правда за сите македонски граѓани, слобода за уставобранителите, европски образовен и здравствен систем! – Она што е неверојатно е дека по неполни три години, оваа квислиншка власт растури речиси сѐ што успеа да допре. Дивјачки и без тронка чувство за граѓанскиот пулс, со демагогија и со непринципиелни средства, надвор од уставната рамка ни нанесоа штета која уште…

Повеќе...

Судскиот совет го разреши судијата Владимир Панчевски

Републичкиот Судски совет на денешната седница го разреши од судиската функција поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, потврдија за МИА од Судскиот совет. Панчевски  е обвинет и за злоупотреба на службена положба за распределувањето на предметите преку АКМИС системот, но судењето сè уште не е почнато бидејќи неколку пати се одложува. На денешната седница за претседатели на основните судови во Струга и Кавадарци беа избрани Ифет Бајрамовски и Лазар Нанев, кои воедно беа и единствени кандидати. Членовите на Судскиот совет го изгласа и Правилникот за начинот на рангирање…

Повеќе...