Дино Мерлин рекордер – еве колку заработија синоќа Цеца, Аца Лукас, Брена…

Новогодишниот дочек веќе десетици години наназад е настан на кој што добар дел од регионалните пејачи остваруваат најголем профит, за само неколку часа пеење, најчесто на плоштадите во поголемите градови во поранешна Југославија. Нивното конто се зголемува за десетици илјади евра, пари обезбедени од општинските буџети, или пак во некои случаеви, од спонзори. Годинава во Белград многубројните посетители имаа можност да уживаат во настапот на фолк ѕвездата Лепа Брена, на плоштад, која пеела за хонорар од 45.000 евра, пренесуваат српските медиуми. Во Белград исто така настапија и Кики и ,,Пилоти”…

Повеќе...

Скопје преплавено од кокаин

Главниот град на државата е преплавен од кокаин, поради што неговата цена на уличниот пазар никогаш не била поевтина, велат за НетПрес полициски извори запознаени со овој дел од криминалното милје во Скопје. Како што наведуваат изворите, истовремени со многу големото количество кокаин низ Скопје, се раширува и мрежата на дилери „на ситно“. А консументите на дрогата, поради никогаш пониската цена на овој наркотик диктирана од количините во оптек и која според соговорниците чини во моментов 50 евра за грам, веќе доаѓаат од сите слоеви на општеството, иако во минатата…

Повеќе...

ДИМИТРОВ ЗА ГОДИНАТА НА РЕКЕТ И БОКИ 13: Ако 19-та беше за НАТО, 20-та ќе биде за ЕУ

Министерот за навдорешни работи смета дека првите три месеци од годинава се важни за евроинтегративниот процес на државата, за што вели многу ќе помогне ако се донесе Законот за јавно обвинителство, а најави и дипломатска офанзива. -Нашата задача сега е да ветуваме помалку, а да сработиме максимум. Мора да се фокусираме и мојата цел и целта на ова Министерство во следниве неколку месеци веднаш во новата година е да продолжиме со една дипломатска офанзива. Ќе биде многу од помош ако Собранието успее да го усвои двотретинснкиот закон за Јавното обвинителство.…

Повеќе...

Руските комичари стоеле зад разговорите на Грета Тунберг со Заев, но комедијата не завршува тука!

Руските комичари Вован и Лексус открија дека тие стоеле зад разговорите со лажната Грета Тунберг. Еден од овие разговори бил снимен со Зоран Заев, а меѓу жртвите се и пејачката Били Ајлиш, американските претседателски кандидати Берни Сандерс и Тулси Габард, актерите Харисон Форд, Јоакин Феникс, Морган Фримен и Памела Андерсон, како и Моника Левински, пишува скопска Република. Разговорите се уште не се објавени – Вован и Лексус започнаа натпревар во кој граѓани ширум светот ќе можат да донираат пари за нивниот проект насловен „Ѕвездите ја спасуваат планетата Земја“, по што разговорите…

Повеќе...

Чулев прифатен за министер за внатрешни работи, познат составот на техничката влада

Познат е составот на техничката влада што треба да ги организира изборите на 12 април. ВМРО и СДСМ постигнаа договор околу тоа Наќе Чулев да биде технички министер за внатрешни работи. Чулев е поранешен директор на агенцијата за разузнавање и беше предложен во последен момент од страна на Христијан Мицкоски откако претходниот кандидат беше одбиен од власта. СДСМ потврдија дека тој е прифатлив кандидат за нив. Технички премиер од редовите на СДСМ ќе биде Спасовски, министерката Царовска е предложена за вицепремиер за економски прашања како наследник на Кочо Анѓушев. Рашела…

Повеќе...

Пандов: Паднаа двата столба на хунтата, прво падна Катица, а утре конечно паѓа и Заев

Алелсандар Пандов денеска на својот фејсбук профил напиша: Паднаа двата главни столба на кои се темелеше оваа хунта. Прво падна Катица, а утре конечно по две и пол години терор, паѓа и Заев. Останува уште народот да си ја земе судбината на 12-ти Април во свои раце и официјално ги изногира овие бандити и рекетари!  

Повеќе...

Холандија официјално стана Нидерланд

Холандските власти донесоа одлука да се укине името Холандија и од сега државата да се нарекува Нидерланд. Одлуката да се отфрли Холандија од употреба е донесена со цел промена на имиџот на таа земја. Министерствата, универзитетите, амбасадите и компаниите од овој месец ќе го користат името Нидерланд. Властите се надеваат дека оваа промена ќе привлече повеќе туристи во другите делови на земјата, бидејќи главниот град Амстердам, како и Харлем и Хаг не се во состојба да се справат со големиот број туристи. Земјата има 12 провинции, од кои само две…

Повеќе...

КАКВА ТЕХНИЧКА ВЛАДА ЌЕ ДОБИЕМЕ: Професионалец на местото на Спасовски, најконтроверзниот министер за внатрешни на местото на Заев

Техничката влада која треба да биде изгласана утре го добива финалниот изглед откако СДСМ го прифати предлог-техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Наќе Чулев, врвен професионалец од Агенцијата за разузнавање со успешна и богата кариера, треба да го наследи најконтроверзниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој пак заминува на премиерското место во техничката влада. Чулев почитуван во безбедносната сфера – Спасовски продолжена рака на Заев Смената во врвот на МВР несомено ќе се почувствува. Заминувањето на Спасовски ќе остави многу отворени случаи, нерешени убиства, криминални пресметки, скандали. Чулев…

Повеќе...