Русија и Кина заеднички ќе учествуваат во мирно решение за Блискиот исток по убиството на Сулејмани

Русија и Кина ќе преземат заеднички чекори за мирно решавање на конфликтите на Блискиот исток по убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани. Тоа се нагласува во соопштение на руското МНР по телефонски разговор меѓу министрите за надворешни работи на двете држави Сергеј Лавров и Ванг Ји. Двајцата министри нагласија неприфаќање на непочитување на Повелбата на ОН во контекст на ракетните напади на САД врз цели во Багдад во кои загина командантот на силите Ал Кудс што се дел од иранската Ревиолуционерна гарда. Тие велат дека акцијата на САД сериозни ја…

Повеќе...

Ременски му се заканува на Заев?! – најавува соработка со новиот министер за внатрешни

Заканувачки пораки до ОЈО но и до својата партија СДСМ испрати денеска прстеничката Фросина Ременски. Таа најави соработка со новиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, околу расветлување на криминалот. Пратеничката од СДСМ Фросина Ременски за денешното обвинение против неа за случајот „Меѓународен сојуз“ денеска дознала од медиумите. Тоа уште еднаш покажува како функционираат нашите институции и дали постапуваат согласно законот, независно кон кого се однесуваат. Во однос на одлуката на ЈО можам само да искоментирам дека е избрзана одлука и е само уште една потврда за тоа дека конструкции…

Повеќе...

ЧУЛЕВ ОДЛУЧИ: Кои се новите началнички позиции што ќе ги назначи министерот за внатрешни работи

Министерот за внатрешни работи на техничката влада Наќе Чулев одлучи кои началнички позиции ќе бидат сменети во неговиот мандат до одржување на изборите. Законот дозволува Чулев да направи 15 нови назначувања на челни позиции на сектори, оддели и единици, за кои решенијата се веќе изготвени. Според информациите на Алфа, нови началници ќе има во секторите за внатрешни работи на Скопје, Велес, Битола, Струмица, Штип и Охрид. Нов началник Чулев ќе назначи и на Одделот за организиран и сериозен криминал, Внатрешната контрола, на Одделот за специјални полициски операции, како и на…

Повеќе...

БОКИ 13 КАЖАЛ СЕ: Зоран Заев и Вице Заев директно вмешани во рекетот, парите им ги предал во Лептокарија

Бојан Јовановски во петок, на 20 декември, бил на распит кај обвинителката Вилма Русковска да даде дополнување на својат исказ пред Јавното обвинителство во врска со случајот Рекет. Распитот трал безмалку цел ден, од околу десет наутро до секоро десет навечер, кога е вратен во затворот во Шутка, со активен распит без паузи од околу 8 часа. Наредниот понеделник, 23 декември, распитот продолжил и траел околу три часа, открива Вечер. Јовановски како што кажа и за време на судењето имал многу што да каже поврзано за рекетот за кои вети…

Повеќе...

На денешен ден пред 77 г. беа убиени Мирче Ацев и Страшо Пинџур од бугарската полиција

За разлика од современиве ликови во нашето општество, кои милуваат конформизам, безидејност, алчност и нечесност, има луѓе во македонското историско помнење, кои го презреле своето лично богатство и живот во корист на татковината. Такви се и народните херои Мирче Ацев и Страшо Пинџур. Тие на денешен ден пред 77 г. беа убиени од бугарската полиција. Беа членови на Главниот Штаб на Народноослободителната војска и Партизанските одреди во Македонија (ГШ на НОПОМ). Веднаш по нивното ликвидирање се огласил ПК на КПЈ за Македонија. Меѓу другото, било истакнато: „Мирче Дончов Ацев и…

Повеќе...

Македонската дива Ана Дурловски со овации поздравена од германската публика

Со 5 минутни овации 1500-тната публика ја поздрави македонската оперска дива Ана Дурловски која беше главна ѕвезда на новогодишниот концерт на минхенскиот радиски оркестар. Во престижната концертна сала “Herkulessaal”, таа изведе познати оперски арии под диригентската палка на Иван Репушиќ. Ана Дурловски, од страна на германското BR радио беше најавена како “македонската дива и еден од најзначајните солисти на штутгардската опера”. Концертот беше пренесуван во живо на веб страницата на германското радио. Македонската оперска ѕвезда со импресивна меѓународна кариера, во своите интервјуа секогаш нагласува дека нејзина и мисија на нејзиниот…

Повеќе...