Кога имате 4420 вработувања пред избори, тие може да бидат само во функција на партизирање на системот и извор на непотизам

Над (4 420) огласи за вработувања за само два месеци. Тоа е огромна дисторзија на системот. Над (4 420) нови вработувања значат дополнителни оптеретувања на буџетот. Овие огласи државата, пред се граѓаните кои се даночни обврзници ги чинат (62,497.542.00) денари, вели дополнителната министерка за администрација и информатичко општество Невенка Стаменковска Стојковски која додава: „Здравиот разум и логика говори кога имате толку многу вработувања пред избори, тие може да бидат само во функција на партизирање на системот и извор на непотизам. Зад секој бран на партиски вработувања, стои нов бран на…

Повеќе...

Дали Бојан Јовановски во повеќечасовниот исказ кажал кои се луѓето кои што земале рекет?

Наместо истрага и расчистување на „Рекет“ – најголемиот мафијашко рекетарски скандал во Македонија, Јавното обвинителство се става во улога на заштитник на власта, рече на денешната прес-конференција Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ. -Наместо одговори – вербално или со дела – по прашањата за тоа дали и кои се „В.З., професорот, советникот, новинарот“ за кои што зборува јавноста, преку настапи во медиуми се загрозува доверливоста на сведочењата на обвинетите, само и само со цел заштита на власта во заминување. Секому му е јасно дека „Рекет“ не застанува на тројцата обвинети и дека…

Повеќе...

Објавени имињата на новите началници во МВР

12 позиции во МВР денеска добиваат нови началнички и раководни позиции по предлог на министерот за внатрешни работи во техничката влада Наќе Чулев.  ТВ Алфа го објави списокот на рокадите. 1-Досегашниот началник на СВР Скопје Тони Јакимовски, се менува со Виш полициски советник Ристо Ставревски 2-СВР Битола се менува Славко Јовановски, со Андреј Василевски 3-СВР Велес се менува Злате Јаневски со Игор Ангеловски 4- СВР Струмица се менува Танчо Пројковски со Васко Тодоров 5-СВР Штип се менува Маријан Коцев со Александар Николов 6-СВР Охрид се менува со Сашо Смилески со…

Повеќе...

Димитриеска Кочоска: Забраната за комуникација само го потврдува стравот од разобличување на вистината

Забраната за комуникација само го потврдува стравот од разобличување на вистината. Дополнително, се покажува вистинското лице и однос кон вработените кој имено Владата веќе три години го практикува. Едно е јасно, Вие вака се однесувате кон вработените во Министерството, а СДСМ кон сите граѓани на Република Македонија. Почитувани вработени, Ве охрабрувам да бидете слободни во комуникацијата со мене, во мене имате чесен соработник. Ние заедно ќе го унапредиме работниот процес и ќе создадеме средина во која одлично ќе комуницираме. Бидете сигурни дека времето на притисоци и забрани завршува! А верувам…

Повеќе...

ДЗС бележи раст на трошоците за живот, граѓаните се жалат дека со плата не можат да ги задоволат месечните потреби

Основните производи и услуги стануваат сè поскапи. Државниот завод за статистика ги објави трошоците на живот за годината што измина. Споредено со 2018 година, лани лебот поскапел за 3,3%, зеленчукот за 6,8%, тутунот за 7,6%. Цените на услугите поврзани со човековото здравје се покачиле меѓу 5,4% и 8,5%. Најмногу пораснале цените на туристичките аранжмани, за 12,1%, а поскапување има и кај електричните апарати, мебел и покуќнина. Дека за задоволување на основните човекови потреби се потребни сè повеќе пари потврдуваат и граѓаните. Сепак, статистиката покажува и позитивни бројки. На пример, лани…

Повеќе...

Што им забранија на Македонците (1) (западните, балканските и северните нацифашисти)

Колумна на Ефтим Клетников за Нова Македонија Што им забранија на Македонците западните, балканските и северните нацифашисти? Им забранија да престојуваат во храмот на своето исконско име и да постојат во него среде бурата на столетијата, а сега западните и домашните варвари и го спепелуваат заедно сосе породот што се навртел околу Праогништето; го ставаат на мртовечка урна, без да знаат дека тоа и во пепелта го памети огнот и еден ден пак ќе се извиши над неа како пламен столб за да го потпре напукнатото од болка небо и…

Повеќе...

Иран во паника по заканите од Македонија, ајатолахот му се извини на Дане Талески

„Простете ни, погрешивме. Нема да се повтори“ – ова е краткиот твит на ајатолахот Али Хаменеи упатен кон македонскиот иден амбасадор во НАТО, Дане Талески. Врховниот лидер на Иран го упати извинувањето откако Талески го предупреди Иран да размисли двапати пред да нападне стратешки партнер на Македонија во НАТО, како што се САД. Нападот врз воени бази на САД со можни жртви е напад врз САД. Воопшто не е добро кога се напаѓа најважниот стратешки сојузник на Maкедонија, САД – соопшти утрово Дане Талески, советник за надворешна политика на премиерот и кандидат…

Повеќе...