Американците напишаа: ВЛАДАТА НА ЗАЕВ Е ДИКТАТОРСКА!

Списанието за демократија е квартално академско списание основано во 1990 година и e официјално објавување на Меѓународниот форум за демократски студии на Националната фондација за демократија. Опфаќа проучување на демократијата, демократските режими и про-демократските движења низ целиот свет. Според најновото истражување на списанието авторите Левицки и Веј ја ажурираа својата класификација на аторитарни режими во светот. Заклучно со 2019-та година Македонија регресирала на ниво на авторитарен режим! Македонија е во друштво на африкански држави како Буркина Фасо, Боцвана, Мозабик, Мали и Сиера Леоне! Со ова најново истражување, странците  Заев го прогласија за…

Повеќе...

АУДИО БОМБА СО УЦЕНИ ОД КАБИНЕТОТ НА ДИМКОВСКИ: Откажи се заради фамилијата!

Скандалозна аудио снимка од разговор помеѓу Томе Мојсовски, советник на министерот за земјоделие Трајан Димковски и лице вработено во инспекторатот во Охрид – пристигна до редакцијата на „Економски Лидер“. Откако ја утврдивме автентичноста на разговорот, но и го детектиравме очигледниот јавен интерес – ја објавуваме на нашиот медиум, пишува порталот. На снимката се слуша како Мојсовски, кој важи за еден од најблиските луѓе до министерот, го уценува инспекторот од Охрид да укине одредена концесија, а доколку не го стори тоа го принудува да си поднесе оставка. Скандалозно е што директно од…

Повеќе...

Масакр во Сплит: Со „калашников“ изрешетал тројца дилери оти го малтретирале за долг од брат му

Тројца дилери на дрога се убиени денеска во Сплит, откако ги изрешетал Ф.З.(25) кого убиените го малтретирале поради наводен долг на неговиот брат, пишуваат хрватските медиуми за масакрот кој ја потресе Хрватска. Убиецот имал на списокот за отстрел уште еден дилер, но него не го нашол дома. Убиствата се случиле околу 15.35 часот во самиот центар на Сплит, кога Ф.З. застрелал дваја од дилерите кои биле на мотори, а потоа облечен во црно и со „калашников“ ладнокрвно си заминал кон улица во близина каде го застрелал и третиот, кој починал во…

Повеќе...