ЗАЕВ: Подготвен сум да разговарам со Мицкоски за се што не ги поминува црвените линии

Бившиот премиер и актуелен претседател на СДСМ Зоран Заев бил подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за да се најде решение за Законот за јавното обвинителство. Заев денеска повика на одговорност од политичките субјекти и изрази уверување дека во следните три недели може да се донесе законот. – Се работи за системско решение кое се носи со двотретинско мнозинство и треба сите да понесеме одговорност и да преземеме чекори за да го донесеме овој закон. Ако не пред изборите, ќе треба да го донесеме по изборите. Како…

Повеќе...

Немав намера да пишувам за „Медена земја“

Првпат во историјата на „оскарите“ еден документарен филм има две номинации. Филмот што започна како кратка приказна за занает што изумира, по четиригодишна работа, стана ремек-дело. За тоа се потврда освоените награди на фестивали од САД, преку Европа и Русија, до Израел и Кина. Успехот извира од генијот на авторите Дојди да ти пуштам нешто! Атанас ме вади од монтажа. Во неговата продукција сум. Го работиме документарецот за Кочо Рацин. Ми пушта неизмонтиран материјал. Ова е материјал за „оскар“. Тоа му го велам. Три години подоцна, мојата суета е задоволена.…

Повеќе...