Владата на СДСМ заради ПАРТИСКИ ПРЕСТИЖ НЕЗАКОНСКИ ГИ ПОНИШТИ решенијата донесени од Рашела Мизрахи

Потегот на Владата на СДСМ за поништување на решенијата за разрешување на постојните и именување други вршители на должност директори во јавните установи-меѓуопштински центри за социјална работа, – укажува на хипокризијата на оваа Влада олицетворена во нејзината грчевита борба за остварување на партиски престиж во јавните институции, кои ги опслужуваат најранливите групи граѓани, реагира Комисија за труд и социјална политика на ВМРО – ДПМНЕ. Оттаму посочуваат дека тоа е  со причина повеќе што оваа Влада има различен аршин со кои мери сосема идентични ситуации, ако се земе за најпроста анализа она што…

Повеќе...

АЛЧНОСТА ве направи НЕБИТНИ!

Па дали сте вие нормални и до толку незаситни бандити?! За Живот – Но за кого бре? За да дадеш тендер некому за чистење снег а притоа да нема снег а да му исплатиш ни повеќе ни помалку 1 милион евра е брутална пљачка и ништо друго. Филмови на друг да правите…важи? Ќе си лежите и тоа многу за секој украден денар пресметан по средна дневница во Македонија а не како што досега милувавте да си правите ако се најдете во тесно за 50 милиони евра да си одлежите ептен…

Повеќе...

ВИЛМА ИМА ВНУК КОЈ НЕ И Е РОДНИНА: Русковска си го вработува внукот во ОЈО Скопје, Антикорупциска не гледа судир на интереси

Не може да си добар вулканизер, ако самиот ги бушиш гумите на муштериите за да си отвориш работа. По оваа логика и шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција не може да гони, ако самата ги прекршува законите кои таа треба да ги одбрани   Вилма Русковска, шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција не успеала да одолее на можноста која, благодарение на моментот, и се отворила, па нејзината позиција ја искористила да си го вработи нејзиниот внук како обвинител во Основното Јавно обвинителство Скопје. За да се…

Повеќе...

ЉУПЧО ЦВЕТАНОВСКИ – Казиноленд

Верувале или не, но СДСССС да ти имале визија за Македонија. Башка, не треба многу за да сфатите каква. Причината е проста. И самите безидејковци многу, многу и не се мачеле за да му ја смислат. Отиии, како и секогаш, го избрале најлесниот пат, затоа што кривинашите оксиморонски одат по линијата на „правиот пат“, нели. Потврдено и засведочено. Без отпор. Како и за се‘ во животот и кариерата им. Вистината, сепак, е дека во животот е подобро да одиш споро по вистинскиот (правиот), отколку да леташ по кривиот (грешниот) пат.…

Повеќе...

Шекеринска го напушта бродот што тоне, ќе станува амбасадор во САД?!

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, го напушта бродот на Заев, кој тоне. Албанските медиуми пишуваат дека таа се подготвува да преземе нова задача што ќе ја одалечи од домашната политичка сцена. На Шекеринска, која е една од клучните фигури на СДСМ во последните 20 години, ќе му биде диверена функцијата амбасадор на Македонија во САД, дознава порталот in7 од високи извори во СДСМ и владиниот кабинет. Со ова се очекува, Шекеринска да се повлече од сите позиции во партијата предводена од Зоран Заев, оставајќи простор за нови ликови…

Повеќе...

Бојан Јовановски: Не си играјте со мојот живот

Педесет и пет пати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не си играјте со мојот живот, изјави денеска пред судот Бојан Јовановски, првообвинет за случајот „Рекет“. Тој вели дека за неговата состојба се потребни посебни хигиенско-диететски услови кои ги нема во истражниот затвор во Шутка. Судијката на ова рече дека постапуваат по неговото барање и дека ќе биде одобрено на 4 февруари да изврши интервентен зафат. Неговиот адвокат Сашо Дукоски вели дека тој зафат не е примарен колку што е примарно неговиот клиент да престојува во посебни…

Повеќе...

Мицкоски: Хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите

Хибридниот режим на Заев сега сака закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите. Повторувам, хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. „Економист“ го оценува владеењето во Македонија како хибриден режим. Исклучително поразителна оценка за владеењето на правото и правната држава. На чекор сме до она што се опишува како авторитарен режим во кој Зоран Заев ја втурнува државата, истакна Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција. -И секако дека ова нема да го чуете во…

Повеќе...

Последици од владеењето на Заев: Пад од 13 места на индексот на корупција на „Транспаренси”!

Македонија бележи пад од 13 места според Индексот на корупцијата во 2019 година, а на 106. место се најде во групата на Албанија, Бразил, Монголија, Брегот на Слоновата коска, Алжир и Египет. Земји со најниско ниво на корупција се Нов Зеланд и Данска, со освоени 87 поени, а потоа следуваат Финска (86), Сингапур (85), Шведска (85) и Швајцарија (85). Земјите кои се најдоа на дното на табелата се Сомалија, Јужен Судан и Сирија со оценки 9, 12 и 13, соодветно. Овие земји внимателно ги следат Јемен (15), Венецуела (16), Судан (16),…

Повеќе...

Михајловски: Нека не ве плашат кукавиците дека ќе сме ја врателе Македонија 25 години назад, тие ја вратија во времето пред ‘45 – Ничија земја, поназад од тоа нема

„Нека не ве плашат кукавиците дека ќе сме ја врателе Македонија 25 години назад. Големи се шансите да се навратиме на криминалот од пред 25 години до денес. Тоа не е враќање. Тоа е навраќање, и расчистување со лошото во минатото. Финална пресметка со она од кое си патиме и денес, а истото да не им се случува и на нашите деца. Кога сме веќе кај времепловот, тие ја вратија Македонија во времето пред ‘45. Ничија земја. Поназад од тоа нема.“ Фејсбук објава на Тони Михајловски  

Повеќе...