Зошто ме пцуеш ДИКТАТОРУ невоспитан?

Диктатору заминат, слушнав, а и некаде прочитав, си имал домашно милениче. Било опсипано со внимание од целото семејство, сакано, обожувано. Многу паметно со педигре од познати родители и баби и дедовци, со сертификат од реномирана куќа – пандан на ООН која се грижи за посебноста на народите, го чува признатото постоење и ги гарантира човековите права и слободи, посебно правото на самоопределување. Па, сакам да те прашам нешто. Дали некогаш го имаш опцуено? Веројатно не, заради педигрето. А, Македонија ја пцуеш без око да ти трепне, од кога ја обезглави,…

Повеќе...

МАКЕДОНИЈА НАЈКОРУМПИРАНА ВО ЕВРОПА: Лошата ситуација се должи на катастрофалното водство на Заев и СДСМ- излезот е смена на власта

Македонија е најкорумпирана земја во Европа. -Пред се и над се, оваа лоша ситуација во која е доведена Република Македонија, се должи на катастрофално лошото водство и недостаток на демократски капацитети на владеачката гарнитура и врхушка предводена од Зоран Заев и СДСМ. Наместо ветениот економски развој и раст, ни испорачаа, стагнација и назадување. Наместо “Живот за сите“, добивме живот само за избраните – забеганата елита на СДСМ. Наместо “Едно општество за сите“, добивме безброј социјални фавали од македонски, балкански мизерен тип, вели аналитичарот Сотир Костов за КУРИР. Македонија е најкорумпирана…

Повеќе...

Скандалот Канабис милиони продолжува, Заев доделил лиценца за канабис на синот на пратеник и финансиер на СДСМ

Владата на Заев за само една година доделиле 31 лиценца за одгледување марихуана, од кои во само месец декември 2019-та година кога Заев е премиер доделиле 10 лиценци, а уште 20-тина се на разгледување. Како што рековме и вчера, според информациите кои дојдоа до нас, сомневањата говорат дека владата на Заев манипулирајќи ги потенцијалните и заинтересирани производители на канабис, создадоа нова рекет машина преку која се собираат пари од бизнисмени кои се заинтересирани и сакаат да одгледуваат канабис. Практично дел од лиценците ги добија блиски луѓе до СДСМ и Заев,…

Повеќе...

Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното Обвинителство, откако вчера преговарачката тројка од ВМРО-ДПМНЕ го напушти состанокот на партиските работни групи, барајќи да присуствува и Јавниот обвинител, Љубомир Јовески. – Апсолутно во сето она што е во интерес на граѓаните и процесите, ние ќе учествуваме и тука сме да соработуваме – одговори Мицкоски запрашан дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на состаноците со работните групи кои што се однесуваат само на политичкиот дел. Тој потврди дека наредната надела ќе…

Повеќе...

РУСЈАКОВ – Во на мајка ти… кујната

#Macedonia2020 РУСЈАКОВ – Во на мајка ти… кујната   Хм, северномакедонска кујна… Колку бљак звучи тоа! Оти, нели, го забетониравте идентитетот. А тој идентитет, иако не се јаде, ние сега, преку северномакедонскава кујна ќе го сториме и тоа. Ќе го изедеме. За потоа, како што доликува за материјалисти, кои ја заборавиле духовноста, да се олесниме и преку голема нужда, да се ослободиме од идентитетот. Ама, па, и онака не се вареше, нели? Кажи ми што јадеш и ќе ти кажам што си. Северномакедонска кујна. А-ха, океј, ти си идиот. Како ли…

Повеќе...

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ има цврсти докази за криминалите на власта

  Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во своето гостување во емисијата „Радио Спектар“ зборуваше за многуте криминални случаи  со кои се поврзува владата на СДСМ, меѓу кои ги спомна „Рекет 1 и 2“,  случајот со пасошите, потоа случајот со Цветанка Иванова, случајот „Леонардо“ и ако се набројат сите, половината ќе се заборават затоа што толку многу работи секојдневно излегуваат на површина, луѓе носат информации, носат документација и  не може да се престигне од објавување на криминали, афери и скандали.  Имено тој истакна дека поради многуте криминални случаи од власта…

Повеќе...

Ла верита со нови документи: Зоран и Вице Заев вмешани во купопродажба на гласови во Македонија

Ова е новиот скандал во кој е замешан Зоран Заев, омилениот премиер на ЕУ, пишува Ларис Кајсер во денешниот број на италијанскиот весник Ла верита. Тој објавува нови документи за тоа како Зоран и Вице Заев поткупувале гласачи во Струмица за време на изборите во 2014 година, за што имало отворено случај кој никогаш не добил судски епилог. Имало ли договор меѓу Груевски, Заев и Могерини? За овој случај се водела некаква истрага во обвинителството во Скопје. Имало сериозни сомневања за тоа дека Заев бил дел од мрежа за изборни нерегуларности. Кајсер…

Повеќе...

РУСКОВСКА ЗА НОВАТА АФЕРА НА ЗАЕВИ: Кога нема докази нема што да процесуираме до судот

Јавната обвинителка Вилма Рускоска коментирајќи го пишуваањето на италијанскиот весник „Ла Верита“ за поткуп на гласачи, во кои учествувале бившиот премиер Зоран Заев и неговиот брат Вице, вели дека одлучила да не ги процесуира до судот бидејќи не видела докази за изборни нерегуларности. – Кога немате докази нема што да процесуирате до судот, изјави Русковска за ТВ Канал 5.  

Повеќе...

Михајловски: Ректот не е почнат од Боки 13 туку од првиот ден кога тогашната опозиција ги добива бомбите

Во вечерашната емисија „Јади бурек“ членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, актерот Тони Михајловски истакна дека аферата „Рекет“ не е започната од Бојан Јовановски познат како Боки 13-ка, туку од оној момент кога тогашната опозиција СДСМ ги добива незаконски прислушкуваните материјали и доаѓа на идеја да изнудува пари. -СДСМ некои бомби ги пријавија,а легендата вели дека сокриени се 2 милиони бомби. Некои политичари и од ВМРО-ДПМНЕ кои не се појавуваат во бомбите, а биле на многу високи министерски места, дали за здравство дали за образование, не е битно ама дебело…

Повеќе...