Исчезнале 400 тони отровна жива

ТEМПИРАНА ЕКОЛОШКА БОМБА ВО СРЦЕТО НА МАКЕДОНСКАТА ПРЕСТОЛНИНА Според сведочења на поранешни вработени, но и според официјални извештаи до кои дојде нашиот весник, за време на работењето на хемискиот гигант ОХИС во воздухот испариле или во земјата понирале околу 400 тони жива, количество што може да ја уништи цела Европа Од друга страна, живата оставена во кругот на фабриката продолжува и натаму да претставува еколошка закана за околината, бидејќи луѓето што се движат во близината на ОХИС продолжуваат да ја вдишуваат преку воздухот, а опасност демне и преку користењето земјоделски…

Повеќе...

(Видео) ПОРАКИТЕ СЕ КАЈ РУСКОВСКА: Стефанова нека каже како се уценуваа пратеници, како луѓе се ставаа во притвор, а потоа се тргуваше со притисок !за промена на името

Сведокот во случајот „Рекет“, обвинителката Лиле Стефанова, која денес сведочеше пред заменичката на Вилма Рускоска, Гордана Смаќоска, изгледа е клучниот сведок кој денеска ги потврди укажувањата на ВМРО-ДПМНЕ за тоа каква била улогата на СЈО и на Катица Јанева во пеоцесот на уставни измени за промена на уставното име на земјата.   Обвинителката Лиле Стефанова на денешното рочиште за случајот „Рекет” спомена писмо кое тогаш ѝ го дал осомничениот Орце Камчев, во кое Сашо Мијалков преку Наташа Савова ургира Камчев да излезе од притвор. Јас тоа ѝ го дадов на…

Повеќе...

Јанева ургирала да не се замрзне стан на „пријателката“ Сашо Василевски

Обвинителката Лиле Стефанова додека сведочеше денеска за случајот „Рекет“, го спомна и случајот „Поштенска банка“. Таа откри дека Катица Јанева ургирала еден стан од имотот на бизнисменот Томе Главчев да не се замрзне, бидејќи наводно го купила нејзина пријателка. Кога го проверував имотот, дали има некакви промени, утврдив дека станот е на име на Сашо Василевски, односно дека пријателката на Јанева е всушност Василевски, изјави Стефанова. За овој стан и блискоста на Јанева со Василевски пред неколку месеци пишуваше и Република. По неполн месец од отворањето на истрагата за „Поштенска…

Повеќе...

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување имало, но нејзината мајка, Жаклина Димовска, сакала интервенцијата да се изведе во друга клиника, а не во таа каде што одобриле членовите на ФЗО. Хаџигогов побарал Димовска да го подигне решението од архива, а доколку не се согласува, да поднесе жалба, посочи сведокот. Во неговата изјава пред судот Хаџигогов рече „Димовска кажа дека сака да биде медицински азилант во Германија или Америка затоа што и второто дете ѝ имало тешко…

Повеќе...

Д-р Оливер Андонов -CON – SPIRARE

Тридеценискиот живот во Македонија е детерминиран од една девијантна општествена појава, безброј конференции, трибини, научни трудови кои само ја зацврстија Македонија во врвот на листата земји во кои на Власт е КОРУПЦИЈАТА. Секогаш кога размислувам на оваа тема на ум ми доаѓа анегдотата со францускиот Министер за финансии Колбер, во времето на Луј 14-ти, која и по три века делува свежо како вчера да се случила. За што се работи? Организирал Колбер состанок со бизнисмените и ги прашал: „Што Владата може да стори за Вас, господо?“. На тоа прашање бизнисменот…

Повеќе...

Анализа: Во комуникацијата на Заев и Вице присутни елементи на повеќе кривични дела

Елементи на неколку кривични дела наоѓаат експертите во објавените разговори на Зоран Заев, неговиот брат и соработниците за поткуп на изборите, а објавени од весникот „Ла Верита“. Поранешниот јавен обвинител Сотир Костов во изјава за Курир вели дека согласно објавените разговори препознава елементи на неколку кривични дела, предвидени во Кривичен законик на Република Македонија, глава 16, од чл. 158 до чл.165-в. -Повеќе од сигурно е дека до дејствијата на споменатите луѓе се содржани елементите на кривичните дела Повреда на слободата на определување на избирачите(чл.160), Поткуп при избори и гласање(чл.162) и…

Повеќе...

Јанева на Стефанова: „Оро*пијо и го*нарке!“

Пo денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова вио случајот „Рекет“, кога таа беше на заминување, судијката Васка Николовска Масевска ја предупреди обвинетата Катица Јанева да не дофрлува од место, бидејќи ќе биде отстранета. Но, Јанева почна да вика: „Оро*пијо и го*нарке!“ „Надвор, изнесете ја обвинетата од судница“, нареди судијката по што полицијата веднаш ја исфрли Јанева од судницата. На излегување, Јанева дојде кај новинарите, застана неколку секунди и рече: „Оти мачето ѝ го возев, затоа не чинам“, нервозна и пред плачење рече Јанева, пренесе „Инфмакс“. Судењето завршува без Јанева.  

Повеќе...

Македонија купува 33 оклопни возила од САД за 11 милиони долари

Македонското Министерство за одбрана подготви договор со Пентагон за првата транша од 33 американски лесни оклопни возила ЏЛТВ за 11 милиони долари и подготвува набавка на поголеми возила „страјкер“, објави Балканска безбедносна мрежа (balkansec.net). До 2028 година се планира купување на 249 такви возила на тркала. ЏЛТВ на компанијата „Ошкош“ има капацитет од четири војници плус возач, а „страјкер“ на „Џенерал дајнамикс“ е во конфигурација со два члена на екипажот и одделение од девет војници, а класификуван е и како носач за тешко вооружување. Рокот за примопредавање на ЏЛТВ е…

Повеќе...

Стефан Влахов-Мицов – МОЖАТ ЛИ ДЕНЕШНИТЕ ГЕНЕРАЦИИ ПОВТОРНО ДА ИЗГРАДАТ МАКЕДОНСКА ДРЖАВА?

МОЖАТ ЛИ ДЕНЕШНИТЕ ГЕНЕРАЦИИ ПОВТОРНО ДА ИЗГРАДАТ МАКЕДОНСКА ДРЖАВА?‍ Во изминатите три децении денешните живи (за жал!) македонски генерации ја уништивме ДОБРОВОЛНО свесно или несвесно, директно или индиректно македонската држава. Велам „за жал“, затоа што ние сме срам за македонската историја и џабе сме на овој свет. Иако имам завршено математичка гимназија, во споредба со Мицкоски јас почитувам простата аритметика. Според таа аритметика, началничките функции во Република Македонија на сите нивоа се околу 12 500. За 30 години таму поминале не помалку од 50 000 луѓе. Значи, тие луѓе повеќе…

Повеќе...

СТЕФАНОВА НА СУДЕЊЕ ЗА РЕКЕТ: Јанева бараше поблаги казни за осомничените во Империја

Катица Јанева никогаш не се мешаше во мојата работа, се до декември 2018 година кога бараше да се даде позитивно мислење за одредување поблаги мерки за осомничените во предметот „Империја“, истакна обвинителката Лиле Стефанова во улога на сведок на денешното судско рочиште за случајот „Рекет“. На прашања од одбраната на обвинетата Катица Јанева, обвинителката Стефанова рече Јанева, многу малку знаела за предметот „Империја”. Таа одговараше и на прашање во однос тоа кој знаел дека ќе се врши претрес кај Јордан Камчев. – Информацијата дека ќе се врши претрес кај Јордан…

Повеќе...