Застрелан ловџија кај Раборци, со тешки повреди пренесен на клиниката во Скопје

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:00 часот на местото викано „Чепели“, атар на село Раборци, струмичко, од ловџиска пушка бил погоден 64-годишен маж од Струмица, кој со тешки телесни повреди е пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Струмичанецот Н.Н. додека бил на лов заедно со други лица, вчера бил погоден од ловен патрон во пределот на градите при што се здобил со тешки телесни повреди. Според СВР Струмица, патронот бил испукан од 69-годишно лице, кој заедно со повредениот биле на лов. Увид на местото извршиле Јавен обвинител и увидна екипа на СВР Струмица.…

Повеќе...

Забелешки на предлогот на законот за јавното обвинителство од проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска

Забелешки на предлогот на законот за јавното обвинителство од проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска, професор по Уставно право на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје изложени на јавната дискусија организирана во Собранието на Македонија Почитувани присутни, во последно време многу малку се организираат јавни дискусии за закони од поширок јавен интерес иако согласно Деловникот на Собранието тоа е обврска на законодавниот дом. Се добива впечаток дека законите се буткаат на мускули, за нив се дискутира во затворени политички кругови при што речиси без исклучок исходот од таквите затворени средби во јавноста…

Повеќе...

Дали власта ги искористи СЈО и ОЈО за промена на уставното име на Македонија?

Дали обвинителката Лиле Стефанова вчера ги потврди сомнежите дека Основното и Специјалното обвинителство, власта си ги користела како алатки за уцена кон пратеници од опозицијата, за да гласаат за уставните измени, со кои Република Македонија замина во историјата и стана Северна? Покрај вулгарностите од вчерашното рочиште и овој дел од сведочењето на Стефанова повторно ги разбуди шпекулациите за улогата на СЈО и на ОЈО, под покровителство на власта, во промената на името на државата. Како што кажа обвинителката во писмо добиено од Наташа Савова, таа преку Сашо Мијалков ургирала Камчев…

Повеќе...

МИЛОШОСКИ ДО ЈОВЕСКИ: До кога ќе го криеш писмото од Катица?

Иконографија на денешниот цуркус наречен јавна расправа од еден ден за новот закон за ЈО: -Милошоски со транспарент за едно од криминалните дјествија на Јанева и Јовески; -Јовески позира; -Салата преполна со т.н. експерти, посебно кривичари, кои и досега беа живи и здрави и кои имаат голем удел во овој хаос што се случува, посебно со нивата поддршка на неуставното СЈО; ДЕНЕШЕНМК

Повеќе...

Митко Чавков започнува штрајк со глад, затоа што е одбиен да оди на операција на коленото

  “Заради грубо кршење на Уставно загарантираното право на здравствена заштита, вградено и во Законот за извршување на кривични санкции, заради АРБИТРЕРНОТО толкување на правото на здравствена заштита од директорот на Казнено поправниот дом Штип, пристапувам кон ШТРАЈК со глад“, се пожалил Митко Чавков. Во неговата жалба тој вели дека со уредна медицинска документација, за потребата од оперативен зафат кој трае само два дена , со документација за закажани датуми за преглед и операција, беа запознаени одговорните раководители и директорот на КПД Штип. Медицинската документација ја игнорираат со нерационални и…

Повеќе...

НОВИ ДОКУМЕНТИ: Од септември „Северна“ влегува во македонските лични карти и пасоши

Лични карти и пасоши на македонските граѓани со сменетото име РС Македонија ќе почне да им бидат издавани од септември оваа годинава. Ова, од свои извори од МВР, го објави порталот МКД. Како што е објавено од цитираните извори, на 5 декември 2019 година била склучена рамковна спогодба, а на 11 декември и договор-нарачка склучен меѓу МВР и и Veridos GmBH Berlin – Германија за испорака на обрасци за лични документи на македонските граѓани. До септември, кога ќе почне издавањето на лични документи со променетото име на Република Македонија, граѓаните…

Повеќе...

Тие што мислат дека ќе кренам телефон да се заврши нешто незаконски – НЕКА ГО ЗАБОРАВАТ МОЈОТ БРОЈ

Христијан Мицкоски, универзитетски професор, татко на две деца и претседател на најголемата македонска партија ВМРО-ДПМНЕ за Магазин открива што ќе направи како иден премиер на Република Македонија. Тој вели дека нема хипотеки и дека нема да крене слушалка за да го искористи своето влијание за да го прекрши законот. Уште малку ќе имаме избори, колку сте сигурен дека ќе победите и на што ги темелите вашите проценки? Мицкоски: Сигурен сум дека ќе победиме заедно со народот и тоа го знаат и нашите противници, а тоа го темелам на вербата во народот…

Повеќе...