Експертите едногласни: Законот за обвинителство на СДСМ е лош, камуфлирачки и дилетантски

Во Собранието вчера на седница на Комисијата за политички систем започна јавната расправа за законот за јавно обвинителство. Универзитетската професорка по уставно право Гордана Силјановска Давкова на денешната јавна расправа за Законот за Јавно обвинителство посочи дека член 109, став 1 и став 2 е потребно да се корегираат бидејќи директно се мешаат во Советот на јавни обвинители. Член 109 апсолутно и став 1 и став 2 не им е место во Законот за јавно обвинителство, зошто значи директно мешање на законот во работата на советот на јавни обвинители. Имено…

Повеќе...

Боки најави кривични пријави: Каде да ја пријавам Вилма Рускоска за криминал од 4 милиони евра

Обвинетиот Бојан Јовановски рече дека има несоборливи докази против обвинителката Вилма Рускоска за криминал од 4 милиони евра и бара нејзино иземање. Каде да ја го пријавам лицето Вилма Рускоска? Кај Вилма Рускоска?, праша Јовановски. Тој рече дека не ја смета за надлежен обвинител. Не може таа да ме гони кога имам доказ за криминал од 4 милиони евра, додаде Јовановски. Извор и фото: presingtv.mk  

Повеќе...

ХАОС ПРЕД СИТИ МОЛ ЗАРАДИ ДОЈАВА ЗА БОМБА! Цел трговски испразнет! (ФОТО)

извор: ВЕЧЕР.МК Трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје е евакуиран откако стигнала дојава за бомба. Посетителите и сите вработени во трговскиот центар се евакуирани од молот и стојат надвор, а улиците и сите приоди кон објектот се затворени. Според вработените во центарот  полицијата ги евакуирала откако добиле дојава за бомба. Нашата екипа е на терен, наскоро повеќе детали.  

Повеќе...

Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика Георгиевска, сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и поранешната шефицата на СЈО, Катица Јанева. На ред за сведочење чека и шефицата на кабинет на Катица Јанева, Сања Димовска. – Бојан го знам од дете, со мајка му сме пријателки од претшколска возраст, значи 50 години. Знам дека се занимаваше со проекти за ранливи категории граѓани, финансирани од ЕУ. Тоа се мои сознанија – рече таа. На прашањето на обвинителката Гордана Смаќоска како Јовановски го купил станот во Орман, таа рече…

Повеќе...

Бајрам и Дудуш да ни го напишат новиот закон за ЈО, постручни се од овие „експерти“ што расправаа денес!

Кога гледам кој се учествувал на денешниот циркус наречен „јавна дебата“ за новиот законот за ЈО во Собранието на Република Македонија, кое за 90 отсто од присутните е Собрание на Република Северна Македонија, мислам дека подобро е да составиме тим од Амди Бајрам, Курто Дудуш, потоа овие „интелектуалциве и експерти“ од ДУИ со дипломите што ги фати инспекторот Илиевски, шеф на тимот да биде Заев, како докажан реформатор во правосудството, советник да му биде оној ретардираниот мачкар од Белгија и да ја завршиме работата. И со таков состав, веројатно ќе…

Повеќе...