ПРЕС-ЕКСИТ !

Менталниот склоп на една нација е слика од општество во кое живее ,што да очекуваме повеќе од овој напатен нараод кој со години наназад е краден,лажен ,продаван и предаван од грст корумпирани,антимакедонски политичари кои ротираат во политика уште од нашето осамостојување. Наместо да градат нација со високо национално чувство, изградија нација без чувство,изградија генерациска негативна перцепција за својата земја,историја и општество во кое владеат.За среќа,нивното перење мозок не успеаа кај целиот Македонски народ! Денес не убедуваат,лажат дека преспански договор е невозможно да се поништи, да можеби не од нив,но јас…

Повеќе...

СДСМ пензионерите ги крадеше со лопата, а им враќа со лажичка

По направениот хаос во МТСП кој го остави Мила Царовска со креирање на нефункционални законски решенија во која се спојуваат ПРАВА и УСЛУГИ, таа продолжува со исто темпо како вицепремиерка за економски прашања, создавајќи лажна слика за пензиите, доведувајќи ја во заблуда јавноста, посебно пензионерите, ова денеска преку реакција до јавноста на изјавата на Мила Царовска го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Таа се фали дека ги зголемува пензиите за пензионерите, а пред тоа им ги скрати пензиите по законот за порамнување на пензиите. Со промената на законот за пензиско и инвалидско…

Повеќе...

ПРЕС: Советничка група на ВМРО – ДПМНЕ во Собрание на општина Струмица. Д-р Мимоза Костуранова Алексиќ.

ПРЕС: Советничка група на ВМРО – ДПМНЕ во Собрание на општина Струмица. Д-р Мимоза Костуранова Алексиќ. СДСМ ВО СТРУМИЦА НЕ УМЕЕ И НЕМА АВТОРИТЕТ ЗА РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО НЕЧИСТОТИЈАТА НИ ПОСЛЕ 15 ГОДИНИ ЛОКАЛНА ВЛАСТ. прес Мимоза Костуранова Алексиќ 01.02.2020 ПРЕС: Советничка група на ВМРО – ДПМНЕ во Собрание на општина Струмица. Д-р Мимоза Костуранова Алексиќ.СДСМ ВО СТРУМИЦА НЕ УМЕЕ И НЕМА АВТОРИТЕТ ЗА РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО НЕЧИСТОТИЈАТА НИ ПОСЛЕ 15 ГОДИНИ ЛОКАЛНА ВЛАСТ. Gepostet von Регионален прес центар ВМРО – ДПМНЕ Струмица am Samstag, 1. Februar 2020…

Повеќе...

Мицкоски: Со искривена кичма нема напредок

Интервју на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Прес24  Ќе се откажам од дел од привилегиите кои следуваат со функцијата, ќе предложам на седница на влада мерки за намалување на даноците, нешто чии детали ќе ги објавам во приодов што следи, и ќе предложам акциски план за младите и пензионерите со чии мерки ќе се влијае на подобрување на нивната состојба, ова се трите работи што прво би ги направил Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога би влегол во владиниот кабинет како Премиер. Во интервју за Прес24, Мицкоски вели дека е…

Повеќе...

Антикорупциска предупредува – предизборните вработувања можат да бидат предизборна корупција

Вработувањата во државни институции периодов, иако не се противзаконски, сепак оставаат простор за сомнеж дека со тоа може да се влијае на изборниот резултат, велат од Државната комисија за спречување корупција. Антикорупционерите внимателно ќе го следат однесувањето на сите чинители во општеството во предизборието и доколку оценат дека има најмал сомнеж за корупција ќе реагираат по сопствена иницијатива и по допрен глас од јавноста. “Во периодот по утврдување на датумот за предвремени избори, а посебно во месец јануари, сме сведоци на сè помасовни објавувања на огласи за вработувања, што не…

Повеќе...

Државата ни се празни, САД не опоменува, Заев при очи слеп, при уши глув

Фрапантни се бројките во Македонија за иселувањето на младите. Па така ако се навратиме само две години, односно во 2018 година, истражувањето кое го направи Центарот за истражување и креирање политики (ЦИКП), покажува дека 77% од младите на возраст од 15 до 29 години, размислуваат да си заминат од Македонија. Огромен процент, за кој власта досега не најде решение. Но мора да потсетиме и на предизборните ветувања на СДСМ во кои јасно и гласно говореа дека доколку дојдат на власт овој тренд ќе го сопрат и ќе започнат д ги…

Повеќе...

Царовска: Ги зголемивме пензиите 700 денари, а платите растат

Потпретседателката на СДСМ, Мила Царовска, вечерва се сретна со граѓаните на Крива Паланка и Ранковци. Тема на разговор беа мерките што Владата предводена од СДСМ ги спроведува во интерес на граѓаните и следните предизвици. – Навистина сум среќна што од идната недела секој пензионер во државата ќе добие зголемена пензија од 700 денари. Ова зголемување ќе влезе во основицата на пензијата и ќе се исплаќа секој месец, што значи дека за една година пензионерите ќе добијат дополнителни приближно 9.000 денари на своите сметки – рече Царовска. Царовска истакна дека изминатиот…

Повеќе...

РУСЈАКОВ-И ѕвездите ќе затворат нос

Ороспијо! Гомнарке! Ма, ебааму, името, ебааму! Русјаков? Па, дали си ти нормален? Што е ова? Цитирам обвинители, премиери, судски рочишта и медиуми. Јас ли сум виновен што секојдневието ни е јавна куќа и не мора да се крие како „Јавна соба“, каде што се шеруваат порно-материјали? Нам реалноста ни е порно-филм. Не, нека ми прости порнографијата, таа сепак има некаква логика, ова нашево е порно-апсурд и безумие. Пред неколку дена разговарав со пријатели, сите родители, за порно-групата што ја отвориле копиљаци, ама ја посетувале и возрасни. Не паничете што копиљаците…

Повеќе...