Анализа: Со новата методологија за проширување, шансите за Македонија во ЕУ се уште полоши

Поранешниот амбасадор и одличен познавач на надворешната политика, Ристо Никовски во изјава за Курир вели дека со ваква методологија од Унијата, шансите на Македонија за членство се никакви. Никовски посочува дека со ова се отвора патот на Бугарија и Грција, уште полесно да стават вето и да ги блокираат евентуалните преговарачки процеси на Македонија. Од друга страна, предизборно обоениот, оптимистички вокабулар на Димитров најверојатно се должи на розовата слика која е принуден да ја шири, толкуваат познавачите за Курир. За потсетување, Димитров, Заев, Османи и Анѓушев уште пред две години…

Повеќе...

Ѓорѓиевски: Заев треба кривично да одговара за манипулациите и злоупотребата со случајот „Монструм“

Зоран Заев е вистинскиот монструм. Тој од почетокот на 2015-та година на прес конференции, изјави, интервјуа и митинзи постојано го злоупотребуваше убиството на четирите деца и рибарот кај Смилковско Езеро и со тоа директно си играше со чувствата на родителите, но и на целата македонска јавност, ова денеска на прес-конференција го истакна Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ. -Заев треба кривично да одговара затоа што истрагата ја насочи во погрешен правец, а истовремено лично тој ги ослободи убијците. Заев за овој случај треба да лежи во затвор. Да потсетиме како Заев играше…

Повеќе...

ЕВЕ ГО ЛЕКОТ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Проф.д-р Кантарџиев тврди дека алкохолот го убива вирусот за неколку секунди

Проф. д-р Тодор Кантарџиев, директор на националниот центар за заразни и инфективни болести во Бугарија, вели дека младите полесно се справуваат со коронавирусот од повозрасните луѓе. За да се востанови болеста треба да се земе материјал што се чува на температура од 4 степени. Вели, дека заради подобра заштита треба да се следат инструкциите на министерствата и Светската здравствена организација, а дека нештата се менуваат со оглед на новите сознанија за овој вирус. 90 отсто од луѓето се разболуваат после контакт со заразен. При контакт со вирусот до третиот ден…

Повеќе...