Мирка Велиновска за Дудинка : ЛАЗЕ КИТАНОВСКИ БЕШЕ ,,СПРИНТЕР,, ВО БРОЕЊЕ ГЛАСОВИ

ЛАЗЕ КИТАНОВСКИ БЕШЕ ,,СПРИНТЕР,, ВО БРОЕЊЕ ГЛАСОВИ Мојава генерација Македонци  го мина животот со комплекс на инфериорност што се претвори во самопонижување и неспособност да превземе нешто самостојно за да си го подобри својот и животот на своето семејство и својата заедница. Комплексот стана неизлечива болештина од која страда македонската политичко-експертска класа а го зарази и цел народ. Немањето самочувство се претвори во парализа и самоблокада за одважни дејства, слободно мислење, самопочит, солидарност  и автоимунитет. Заврши како монструозен заклучок  ЕДЕН Е ИЗБОРОТ И НЕМАМЕ АЛТЕРНАТИВА. Не сум слушнала ниту еден…

Повеќе...

ЛАГИТЕ НА СДСМ ЗА ГАСИФИКАЦИЈА ЈА НОСАТ БИТОЛА ВО ЌОРСОКАК

ЛАГИТЕ НА СДСМ ЗА ГАСИФИКАЦИЈА ЈА НОСАТ БИТОЛА ВО ЌОРСОКАК После поништувањето на постапките за јавно приватно партнерство со цел доделување на договор за изградба на дистрибутивни мрежи по општините во 2017 година, СДСМ всушностго стопираше процесот на гасификација. Грешната проценка на СДСМ дека општините сами ќе градат дистрибутивни мрежи,после 2 изгубени години и потрошени 70 илјади евра од страна на Петровска Владата на Република Македонија предводена од СДСМ во февруари и декемви 2019 повторно носи одлуки со кои дистрибутивните мрежи за природен гас во општините ќе ги гради концесионер…

Повеќе...

Каракамишева: Предлог законот за ЈО воопшто не е влезен во собраниска процедура за по него да се отвора јавна дискусија, ова е кршење на Деловникот

Професорката Тања Каракамишева во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија рече дека сите експерти од Правниот факултет ги кажале скоро истите забелешки за предлог законот за Јавно обвинителство и дека ниеден од нив не се согласил со предлог законот. -Она што беше за мене најфрапантно е дека разговаравме на јавна дискусија за Закон кој не е поднесен во законодавна процедура, односно не е доставен до претседател на Собрание. Законот ни беше даден по меил каде што ни кажаа по овој закон ќе се расправа на јавната дискусија. Кога…

Повеќе...

Зa „(не)културата“ на Алаѓозовски и неговото ЕДНООПШЕСТВОЗАСИТЕ

Видување на „(не)културата“ во Националната стратегија за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот 2020-2022 година Уште во првата реченица се гледа деструктивниот приод кон Националната стратегија во делот за културата, односно: „Македонското општество триесетина години упорно работи на сопствената дезинтеграција“. Тоа значи дека од осамостојувањето на Република Македонија до денес нема создавање никакви вредности, нашето општество  работи на разградување на општествените сегменти, односно ние не градиме самостојна држава, каја, патем речено, постои како независна од 8 септември 1991 година, а во меѓувреме ги создаде сите атрибути на самостојност,…

Повеќе...

По бруталниот говор на омраза МВР најавува кривична за Тричковски, Обвинителството на потег

Министерството за внатрешни работи се огласи по бруталниот говор на омраза на новинарот и колумнист Бранко Тричковски. -При следење на интернет содржини со цел утврдување и документирање содржини со говор на омраза, од страна на Секторот за компјутерски криминал утврден е профил со име Б.Т., кој на 06.02.2020 во 16.05 часот го објавил следниот текст: „Слушам дека Мизерахи пак јадела хумус од мртви Евреи“, информираат од МВР. Од Министерството додаваат дека случајот е документиран и доставено е известување до Основното Јавно Обвинителство Скопје со цел нивно запознавање со предметот и…

Повеќе...

Заев: Признавам, ја партизиравме администрацијата! И така…

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во гостување во емисијата „Клан дебата“ на телевизија Клан Македонија призна дека власта ја партизирала администрацијата. – Точно е, администрацијата е партизирана во целиот тој период од независноста до сега, не дека и ние сме безгрешни во тој дел, признавам јас сум чесен човек зборувам отворено, вели Заев. Со ова Заев ги потврдува обвинувањата од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека за време на владеење на владата на СДСМ и Заев администрацијата е целосно партизирана со вработување на партиски активисти на СДСМ.  

Повеќе...