БУРАТА ЗАПОЧНА – КОЈ ЌЕ ГО ИЗЕДЕ СТАПОТ? Пишува Илија Бошков – Крајнички

БУРАТА ЗАПОЧНА – КОЈ ЌЕ ГО ИЗЕДЕ СТАПОТ? Пишува Илија Бошков – Крајнички Драги пријатели, простете што делумно вечерва ќе ги протолкуван настаните, кои започнаа, но тука ќе запрам. Што следува ќе оставам, на партијските астролози и советници, да си ја вршат работата за кои се платени. Како што спомнав, во многу мои текстови, Маекедонија е е една од малкуте земји каде можат да се контролират настаните, да се ублажат многу работи, поточно поподготвено да се дочекаат. Интервијута што се случија на Канал5 и на ТВ Сител во среда и…

Повеќе...

Цуцуловски: Ако правна држава значеше само да се постапува по законите, СССР и Xитлepова Германија ќе беа правни држави во секој поглед

Фејсбук статус на проф. Љубомир Цуцуловски ПРАВНА ДРЖАВА? За правната држава не е значајно само дали постапува според законите, туку исто толку значајна е (ако не и позначајна) природата/карактерот на законите. Ако се почитува само првиот услов (спроведување на постоечките закони), тогаш ќе мора да се констатира дека една од најправните држави бил СССР, бидејќи секое постоење на друга партија, кое е надвор од единствената КПСС, доследно било caнкционирано. Во Xитлеpoва Германија pacната и peлигиoзната диcкpиминaции биле целосно почитувани. Ако така се гледа на правната дpжава, следи дека тие биле…

Повеќе...

Џафери не сака да го распушти Собранието на РМ, зашто тој водел Собрание на РСМ

Талат Џафери, претседателот на Собранието на Македонија го отфрли предлогот на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ за распуштање на парламентот. Пратениците на ВМРО ДПМНЕ најверојатно од утре нема да учествуваат во работата на парламентот. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски вели дека не гледа причина за учество во работата на Собранието, оти власта отстапила од веќе договореното – Законодавниот дом да биде распуштен денеска. Јас навистина не ја гледав веќе потребата од уччество на ВМРО – ДПМНЕ во работата на парламентот. Во текот на денешниот ден ќе имаме извршен комитет, ќе…

Повеќе...

ОСМАНИ: Утре во Париз очекувам „уи“ за европска интеграција на нашата земја

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи пред утрешното заминување во работна посета на Франција се обрати со видео порака на француски јазик, во кое вели дека тоа треба да стигне до сите граѓани на Франција и сите Французи, насекаде низ светот. Тој во видеото додава дека заминуваат на историска посета на Париз, во пресрет на европските пролетни самити, кога Република Македонија, очекува одлука за започнување на преговорите со Европската унија. Османи најавува дека во Париз ќе оствари средби со Амели де Моншален, државен секретар во Министерството за Европа и надворешни…

Повеќе...