Скандалозно: Министерство за култура финансира книга каде Македонија е наречена Источна Албанија

Минатата година финансираа песни за УЧК, годинава финансираат книги во кои Македонија е наречена Источна Албанија. Министерството за култура вчера ја објави листата за поддршка на проекти од национален интерес за 2020 година. Како и минатата година и оваа не може да не помине без скандали. Така министерството за култура оваа година со 180.000 денари дава поддршка на книга која територијата на Македонија ja нарекува Источна Албанија. Имено се работи за книгата на професорот по историја на Тетовскиот универзитет, Веби Џемаили насловена „Албанците од Северна Македонија(Источна Албанија) во борба за…

Повеќе...

Изгласани измените – Дебар и Маврово-Ростуше се преместуваат во петтата изборна единица

Пратениците во Собранието го изгласаа предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, со што Дебар и Маврово-Ростуше од шестата се селат во петтата изборна единица. Претходно, пратениците по повеќечасовна расправа ја разрешија техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Денеска во Собранието,  на дневен ред се предлог-законот за јавното обвинителство и предлог-законот за изменување и дополнување за Советот на јавни обвинители. Расправата за законот за ЈО заврши доцна синоќа, а претседателот на Собранието, Талат Џафери рече дека гласањето ќе се спроведе кога ќе се обезбеди потребното мнозинство.…

Повеќе...

Според Светска Банка: Македонија е најсиромашна на Балканот и во Европа

Со 52.210 долари богатството по глава на жител, Македонија е меѓу последните на Балканот и во Европа. Ова го покажува најновиот извештај на Светската Банка „Променливото богатство на нациите“ кој предвид зема повеќе категории. До вредноста на вкупното богатство на државите се доаѓа со собирање на повеќе категории и распределба на збирот со бројот на жители. Така Македонија по глава на жител има производствен капитал во вредност од 18.969 долари, природен капитал од 11.416 долари и човечки капитал од 24.770 долари и негативен капитал во странство од -2.945 долари. Производствениот…

Повеќе...

Во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој расправата е веќе завршена и треба да се гласа. За донесување на овој закон е потребно двотретинско мнозинство. Пред почетокот на седницата пратеникот на СДСМ Костадин Костадинов на прес-конференција во Собранието ги повика пратениците од сите пратенички групи, како што рече, да се стават на страната на правната држава со тоа што ќе…

Повеќе...

Мицкоски: Во СДСМ функционира штаб за правење на кризи, во ВМРО-ДПМНЕ за правење на програма- ќе се бориме за повеќе за секого

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Струмица оствари средба со здравствените работници. -Денес во Струмица имав средба со здравствените работници. И додека во СДСМ функционира штаб за правење на кризи, во ВМРО-ДПМНЕ функционира штаб за правење на програма. А тоа е нашиот пат зошто имаме одговорност да понудуме решенија и предлози за подобар живот. Ќе се бориме за повеќе за секого, за докторите, за медицинскиот персонал, за просветните работници, за земјоделците, пензионерите. Предвидуваме за 25% повисоки просечни плати во еден мандат, невработеност под 10 % или едноцифрена невработеност, зголемување на пензиите…

Повеќе...

Тешка сообраќајка на три возила кај Струмица, повредени три лица

Едно лице е потешко повредено, а две полесно во сообраќајката што се случи во 07:40 часот на регионалниот пат Струмица- Ново Село,меѓу селата Дабиле и Босилово, инфомираа од ТППЕ Струмица. Во сообраќајката учествувале три автомобили „тојота корола“, „шевролет спарк“ и „рено твинго“. Од силината на ударот еден автомобил се запалил, но пожарникарите успеале да го извлечат повредениот од него. Во извлекувањето на повредените пожарникарите користеле и специјален хидрауличен алат. На местото на несреќата увид изврши увидна екипа на струмичката полиција. Извор: Сител ТВ Објавено во Категорија #Струмица

Повеќе...

Изрод, кукавица, кодош, поданик

Никола Димитров вели дека Рашела Мизрахи не може да ја разбере важноста на Преспанскиот договор. Секако дека не може. Еврејка е. Зошто би требало да разбира нечија потреба за холокауст? Само психопати сакаат и разбираат холокауст. Како творците, потписниците и поддржувачите на тој договор. Избори не треба да има. Ниту да се распушта Собранието. Бесмислено е. Само треба да се одржи седница на која со двотретинско мнозинство ќе се изгласа нов мандат на Владата. Европската Унија ќе честита. Американската амбасада ќе изјави дека тоа е во корист на Преспанскиот договор.…

Повеќе...

PAЗPEШEHA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Техничката влада го започна мандатот со изборни нepeгyлapнocти

Со 62 гласови „За“ и 26 „Против“, Собранието на Р.Македонија по предлог на техничкиот премиер Оливер Спасовски во 3.48 минути изутринава ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи која раководеше со министерството 15-тина дена во рамки на техничката влада која треба да ги организира предвремените парламентарни избори закажани за 12.април годинава Мизрахи беше разрешена по предлог на Владата на Р.Македонија, поточно по предлог на техничкиот премиер Оливер Спасовски бидејќи на прес-таблата во Министерството за труд и социјална политика пишувало Република Македонија, наместо Република С. Македонија. Пратениците…

Повеќе...