ЦУЦУЛОВСКИ: Кој како дошол на власт, така ќе владее, како ќе владее, така ќе замине!

КОЈ КАКО… Многумина ме прашуваа (некои и понатаму ме прашуваат) зошто одлучив за извесно време да паузирам со мои коментари. Некои, пак, ми префрлаа, и сѐ уште ми префрлаат, сметајаќи дека се повлекувам, дека правам отстапки, дека се предавам и сл. Меѓутоа, после она она што денес се случува во Собранието има ли потреба од каков било коментар? Постои ли каква било реална потреба и натаму да го повторувам (или, верглам) она што цело време сум го повторувал, односно верглал, бидејќи секој настан, секоја одука, секоја слика од денешниот ден…

Повеќе...

Собранието се распушти, избори на 12 април!

Собранието попладнево едногласно со 108 гласа „за“ ја донесе одлуката за самораспуштање во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12 април. Одлуката за самораспуштање беше поднесена од спикерот Талат Џафери, кој во своето обраќање рече дека по направената консултација на 10 февруари со Државната изборна комисија, денешниот ден е последен рок за распуштање на Парламентот. – Одговорот од ДИК беше дека тие можат да обезбедат соодветен тек на процесот во рок од 55 дена од моментот на самораспуштање на Собранието поради фактот што предвремените избори се поврзани со…

Повеќе...

Риби најдарежливиот знак во зодијакот

Луѓето родени во знакот на Рибите имаат големо срце и многу љубов, која несебично ја даваат. Тие се сочувствителни и откриеното срце им овозможува да го видат најдоброто во луѓето.Рибите се неверојатно интуитивни и следат инстинкти. Работи кои другите би ги пропуштиле, тие секогаш ќе ги забележат. Тие имаат одлични организациски способности и обрнуваат внимание на детали.Сигурно сте забележале дека претставниците на овој знак се енигма. Тие имаат неостварлива и мистериозна страна на карактерот, која често останува невидлива за другите. Родените под овој хороскопски знак имаат способност да продрат во…

Повеќе...

Собранието го донесе и Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

По барање на СДСМ и ДУИ, Собранието попладнево пред да се распушти, го донесе и Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. На оваа седница не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Освен овој закон, беа донесени и Законот за управување со предметите во судовите и Законот за заштита на лични податоци, Законот за инспекторатот за употреба на јазиците и Законот за урбано зеленило. По оваа седница, треба да се премине на седницата на чиј дневен ред е распуштање на Собранието. Објавено во категорија #Македонија

Повеќе...

Експертите прецизно го утврдија прекршувањето на деловникот на Собранието за ЗЈО

Професорот на правниот факултет во Скопје Александар Спасеновски ги цитира законските одредби поради кои законот за Јавното обвинителство извесно ќе падне ако биде поднесена претставка пред Уставниот суд. Статусот на Спасеновски во целост: Во точката 8 од главата V на Деловникот многу јасно е утврден начинот на гласање во #Собранието. 1️⃣ Претседателот на Собранието има право да повика да се гласа и да го констатира исходот од гласањето; 2️⃣ Повторено гласање, при неизгласување на одредена точка, може да има единствено како поименично јавно изјаснување на пратениците во случај на разлика помала или…

Повеќе...

Струмица спремна за Карневалот на 29.февруари еве ја програмата за ова година

Под слоганот „ 30 години ѕвезда под небото„ Струмица со финални припреми е спремна да ги пречека гостите и со богата програма да го направи што е можно поинтересен карневалот за ова година. Еве ја програмата за карневалот во Струмица : Објавено во категорија #Струмица

Повеќе...

КАРАКАМИШЕВА -ОДГОВОРНОСТ МОРА ДА ИМА! СОБРАНИЕТО ВО ОВОЈ ПАРЛАМЕНТАРЕН СОСТАВ ПОЧНА ДА РАБОТИ И ЌЕ ЗАВРШИ КАУБОЈСКИ И ПРЕДАВНИЧКИ!

Таљат Џафери уште еднаш во криминален поход на кршење на Деловникот на Собранието и флагрантно кршење на постапката на одлучување и гласање на закон во Собранието. Ако претседател на Собрание ја заклучил расправата и точката по која се расправало ја ставил на гласање, и ако пратениците гласале по законот, претседателот на Собранието НЕМА ПРАВО, НИТУ ИМА ДЕЛОВНИЧКО ОВЛАСТУВАЊЕ да го поништи гласањето. Дополнително што Деловникот на Собранието не предвидува ПОНИШТУВАЊЕ на веќе спроведено гласање. Во случајот со Законот за јавното обвинителство Џафери целосно ги прекршил чл. 95 и чл. 103 од…

Повеќе...

ТОДОР ПЕТРОВ – ДОЈЧЕ ВЕЛЕ НА МАКЕДОНСКИ КОНТРА МАКЕДОНИЈА

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ НА МАКЕДОНСКИ КОНТРА МАКЕДОНИЈА Пишува Тодор ПЕТРОВ Го читам последниот коментар на Дојче Веле на Македонски јазик: “Легитимно е Рашела Мизрахи да не се согласува со промената на името на државата. Но, во таков случај, не требало да прифати да биде министерка во Владата на Република Северна Македонија и да прима плата од ‘северџански’ буџет.” Не оти им е првпат, има таму некоја платена редакција, на антимакедонска матрица. Турбо им е вклучен мегафонот од некоја партиска централа. Не им е првпат. Но, да се задржиме на последниот коментар.…

Повеќе...

Уште што треба за да не понижат како Македонци, политичарите кој ветуваа „Живот за сите„? – Министерството за култура и официјално ќе финансира проект наречен „Илирида“

БPУKA ЖИВА: Министерството за култура и официјално ќе финансира проект наречен „Илирида“   Годишниот конкурс на Министерството за култура годинава повторно предизвикува скандали во јавноста поради нивниот избор за финансирање на проекти од национален интерес во културата за 2020 година.   Меѓу проектите финансиски поддржани со годинашниот конкурс на министерството за култура се наоѓа и организација по име “Илирида”. Министерството за Култура финансиски го поддржала ансамблот за народни песни и игри “Илирида” и тоа со два проекти. Едниот проект е во чест на јубилејот 5 години од основањето на Илирида а…

Повеќе...

Старателството на амбасадорите е генерирано од домашните политичари

Потребата од решавање на навистина многуте отворени политички предизвици во државава, како и однадвор наметнувањето динамика за нивно решавање пред најавените избори, освен што ја продлабочи спротивставеноста на интересите на политичките партии, повторно го извади на површина феноменот на влијанието на дипломатските претставници, како катализатори на политичките процеси. Тоа е особено забележливо во настојувањата за усвојување на законот за јавно обвинителство и за советот на јавни обвинители, кој домашните политичари го ставаа под тепих речиси цела година, сѐ додека претставниците на ЕУ и неколку амбасадори во земјава не дадоа сигнали…

Повеќе...