ЕК бара да не се политизира и да не се шират дезинформации за коронавирусот

Драстичните мерки на италијанските власти за коронавирусот предизвикаа паника кај голем дел од европското население, Европската Комисија бара секоја одлука да се заснова на научни докази. -Од блиску ја следиме ситуацијата во Италија, овој брз развој на настаните покажува колку бргу се менуваат работите, ситуацијата во Италија предизвикува загриженост и покажува колку е важно земјите членки на ЕУ да бидат подготвени доколку се појави слична ситуација, изјави утрово европската комесарка за здравство, Стела Кириакидис. Во Италија, меѓутоа, последните случувања послужија и како политичка платформа за популисти како поранешниот министер за…

Повеќе...

Мицкоски: Заев и пукаше во чело на правдата, утре граѓански протест на кој ќе се бара одговорност за главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната  вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното. Тоа е приказ како мафијата има своја држава и правдата престанува да дише, ова денеска на прес-конференција го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Зоран Заев и пукаше во чело на правдата. Заев е правдоубиецот во Република Македонија. Во исто време слушнавме лицемерие, надменост, забеганост. Слушнавме како Заев од позицијата премиер диктирал одлуки на Врховниот суд и како Катица Јанева како тогашен прв човек на СЈО работи во координација и по наредба…

Повеќе...

Каракамишева-Јовановска: „Бомбата“ за Заев е само обелоденување на јавната тајна дека тој диригира со судството и обвинителството!

„Од позиција на „главен реформатор“ во судството, позиција што беше критикувана од страна на ЕУ и Прибе, Заев си обезбеди непречено влијание, местење на предмети, но и лична амнестија за своите незаконски дејанија. Да не заборавиме дека токму Катица Јанева му го затвори предметот „Пуч“, да не заборавиме дека токму СЈО го амнестираше од случајот „Поткуп“, а со најновиот неуставен и спротивен на сите европски стандарди, закон за јавното обвинителство, 80-те пратеници му изгласаа чисти амнестии за се што тој има направено од позиција на премиер. Според сознанијата што ги…

Повеќе...

ЈАНИ БОЈАЏИ – Плетенка

Животот, драги мои, се создава низ процес на образование и воспитување. Мачно, секојдневно и со многу грешки, падови, кревања и повторувања. И пак одново и одново! Невозможно е да се произведе поединец и личност без создавање основна лична база од морални и етички вредности, кои во краен случај секого од нас го прават да биде тоа што е: единствен, посебен и различен од сите други милијарди живи луѓе на овој свет. Единственоста и посебноста се создаваат со чинот на раѓање, со вкрстување на силите на генетиката и подоцна со низата…

Повеќе...