ЕКСКЛУЗИВНО: Над 95 отсто нови имиња на листитe на ВМРО-ДПМНЕ, еве ги сите кандидати за пратеници

Курир ексклузивно ги дознава имињата на сите кандидати за пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. Носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ се микс помеѓу докажани политичари без црна дамка и нови лица во политиката докажани професионалци во својата сфера на работа. Реакциите на јавноста се одлични и позитивни откако и официјално беа објавени кандидатите и носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ. Носител на изборната листа на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица еден е професорката Гордана Силјановска Давкова, почитуван професор на правниот факултет Јустиниан Први при Универзитетот Свети Кирил и Методи која одлично…

Повеќе...

Силјаноска носител на листа од ВМРО ДПМНЕ во првата изборна единица, еве кои се другите носители

Гордана Силјановска која беше кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ ќе ја предводи кандидатската листа за пратеници на ВМРО ДПМНЕ во првата изборна единица. Во втората единица ВМРО анализира дали тоа да биде Владо Мисајловски или Рашела Мизрахи, додека во третата, генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев. Во четворката ВМРО ќе оди со Александар Николовски, а во петтата дилемата е меѓу Игор Дурловски и Силвана Ангеловска. Не е решено ниту за шестата единица каде претендираат Влатко Ѓорчев и Дафина Стојановска. Skopje.mk

Повеќе...

„Министерство за култура или мафија“: Струмичкиот писател и драматург протестира (ФОТО)

Денес пред Министерството за култура протестираше струмичкиот писател и драматург Митко Бојаџиски со  транспарент на кој пишуваше  „Министерство за култура или мафија“? Подоцна Бојациски на својот Фејсбук ја објасни неговата реакција каде што напиша дека протестира бидејќи трет пат го одбиваат од струмичкиот театар со добра драма и еден од најдобрите режисери од соседна земја.  Бојаџиски прашува дали воопшто има критериуми и стандарди за влез во струмички театар. Неговиот пост го пренесуваме во целост: Господине Vancho Ristov-Patrikov, вие сте директор на Anton Panov Strumica Teatar Anton Panov Strumica НУЦК ,,Антон…

Повеќе...

Професор д-р Оливер Андонов -Медиокритет

Кога во една претходна колумна Ви глаголев за политички некоректното однесување на лицето Зоран Заев и неговиот извршител Спасовски, сакав да посочам дека политичката парадигма на 21 –от век е нешто сосема различно од однесувањето на Заев во македонската политика. Секако, не сум наивен да мислам дека СДС има различна матрица од неговата персонална за да може на друг начин да води политички „натпревар“ освен на ним својствен начин – дерогирање на политичкиот процес, кој јас еуфемистички го нареков „политичка некоректност“. Но, СДС и Заев не би биле тоа што се,…

Повеќе...

Заев со истрошени и криминални кадри, тим за сигурен пораз на овие избори

СДСМ оди на избори со стари и истрошени кадри од времето на транзицијата. Ова е тим за пораз на Зоран Заев во кој нема ниту еден свеж кадар. Ова се сите луѓе на криминалот на Зоран Заев. Зоран Заев не е човек кој е нов во политиката. Зоран Заев е политичар кој ја рекетираше Струмица по примерот на едно евро за Вицето, едно евро за црквата, сега ја рекетира цела Македонија по истиот принцип. Зоран Заев е политичарот во чие време и со чие одобрение се случи најголемиот рекетарски скандал…

Повеќе...