ЏАФЕРИ Не постои можност да го свикам Собранието

Пратениците не може да се вратат во Собранието, зашто го вратија мандатот. Не можат веќе да носат и одлуки во име на граѓаните. Јас сум се уште пратеник, но немам право да донесувам одлуки од име на граѓаните. Воедно сум и претседател на Парламентот, но во заминување и со ограничени надлежности. Го претставувам Собранието само административно, одлуки не носам, освен тековни, административни, рече Талат Џафери во вечерашното гостување на Телевизија 24. -За граѓаните е битно дека има соодветна институција која може да одлучува и да работи во новонастанатата ситуација. Пратениците…

Повеќе...

Јовановска-Срцева: Треба да се направат многу повеќе тестирања за коронавирусот

Ние како здравствена организација долго време апелиравме за некои работи кои мораа да се направат во некое време порано. Но, тука не сме сега да политизираме, туку битно ни е здравјето на граѓаните. Но, ќе речам дека од оваа позиција сега почнуваме од нула. Сега лекарите и докторите очајно се борат ова да го санираат. Еве ќе ги парафразирам италијаните “задоцнивме со мерките од типот на обезбедување на опрема, на адекватно и брзо тестирање и многу тестирање”, затоа што што повеќе тестирате тоа повеќе знаете за бројката на носители кои…

Повеќе...

Грција со мерки за излез од кризата: Секој работник ќе добие по 800 евра ако компанијата затворила поради короната

Државен надомест од по 800 евра ќе добијат 500.000 вработени во компаниите што ја прекинаа работата од 15 март до крајот на април врз основа на одлуките на грчката влада за санитарни мерки поради пандемијата. Истата сума ќе ја добијат и самовработените и трговците поединци, како и оние што работат во мали семејни бизниси, беше објавено денеска. Министерот за финансии Христос Стаикурас најави дека оваа сума ќе биде исплатена на сметките на корисниците во почетокот на април, при што буџетскиот расход поради тоа ќе достигне 400 милиони евра. Владата посочи…

Повеќе...

Муцунски: Од деловната заедница се разочарани од владата која не презема конкретни мерки за спас на секторот

За тоа колку оваа здравствена криза ќе влијае врз македонската економија, на денешната панел дискусија Live Chat насловен како „Затоа што секој живот вреди” меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Доцент Тимчо Муцунски истакна дека вирусот ќе помине, здравствените проблеми ќе поминат, но економската криза ќе остане. На темата пак, вонредна состојба и дали би можело да дојде до злоупотреба на апсолутната моќ на власта, тој е вели дека сите политички ентитети, како и експерти од различни области мораат будно да ја следат секоја уредба со законска сила која излегува од владата.…

Повеќе...