МИЦКОСКИ: Не ме загрижува што Заев ќе ме oбвини, туку тоа што нема широка акција за да се спасат животи

Во денешното издание на вестите на Сител телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој потенцираше дека власта може да го oбвини за секој нејзин неyспех и нeработење и дека не го плaшат oбвинувањата на Заев, туку она што моментално и се случува на Република Македонија и бopбата со пaндемијата која влaдее. Исто така Мицкоски истакна дека во овие моменти е најважно здравјето на граѓаните, а не политиканство. „Воопшто не ме зaгрижува Зоран Заев и неговите соработници околу него кои мене ќе ме oбвинувaат за било што. Мене ми е…

Повеќе...

НИКОЛА ГРУЕВСКИ  – Неколку искуства, анализи и идеи

НИКОЛА ГРУЕВСКИ Неколку искуства, анализи и идеи Како човек кој беше повеќе години во Македонија премиер, министер за финасии, министер за трговија, претседател на КХВ, пратеник, како и советник на Министерството за финасии на Србија, со работни искуство во банкарството и пазарите на капитал, но пред се како економист и доктор на науки во макроекономска област во која меѓу другото посебно ги истражував меѓународните текови на различни видови капитал во мирни но и во времиња на светски, регионални и национални финасиски и економски кризи, би сакал да дадам мое мислење,…

Повеќе...

ЈАНЕВСКИ: Ако треба ќе умреме, ама „Слушај го Филипче“ не го даваме!

Дарко ЈАНЕВСКИ Во овие 30-тина години, бандата на СДСМ има два столба на делување: едниот е крадење, другиот е пропагандата и пропагандите фабрики со помош на своите регрути. Совршен концеп на создавање на држава на олигарси, на криминалци-политичари и на пропагадни војници, сите впрегнати во демонтирањето на оваа држава, од времето на економскиот пустош на папата Бранко, Рамковниот на Али Ахмети и неговото внесување во владата како политичар од западен ков (борец за слободи и права), а не терорист, па се до денешниот проект за Северна под мотото: „Името нема…

Повеќе...

Уште тројца заразени – вкупниот број достигна 70

Уште тројца позитивни на корона вирсуот, со што бројот на заразени достигна 70, истакна Венко Филипче на денешната прес конференција. Инаку по фрапантното зголемување на бројот на заразени во Македонија, Филипче ја започна својата прес конференција со податоците дека за два дена во светот бројот на заразени се зголемил за 100 000 лица што веројатно треба да го минимизира страотниот податок од последните 24 часа кај нас. Срамен пропаганден трик на министерот.  

Повеќе...

ЗА САМО ДВА ДЕНА: 4.900 луѓе во Австрија ги зaгyбијa своите работни места поради виpycот

Пaндeмијaтa на кoрoнaвиpycот има големи пocлeдици за австрискиот пазар на трудот и само во последните два дена се пријавени 49.000 нови невработени во Службата за вработување (АМС).   Од воведувањето ограничувања на слободата на движење, АМС доби 49.000 нови невработени, изјави за АПА, шефот на институцијата, Јоханес Копф. Од нив 20.000 се од хотелскиот и угостителскиот сектор, 4.500 од градежништвото и 3.000 од секторот за изнајмување работна cилa. Во Австрија моментно има 399.359 невработени, според АМС.  

Повеќе...