СЕКОЕ СЕМЕЈСТВО ВО САД ЌЕ ДОБИЕ ПО 3.000 ДОЛАРИ, КАКО ЕДНА ОД МЕРКИТЕ ЗА СТИМУЛАЦИЈА ВО ЕКОТ НА ЕПИДЕМИЈАТА

Американските федерални власти размислуваат да доделат по 3.000 долари на секое четиричлено семејство, и неповратни заеми за малиот бизнис во тек на две недели како мерки за поддршка на економијата во екот на епидемија на коронавирусот во САД. Ова денеска за телевизијата „Фокс Њуз“ го изјави Стивен Мнучин, министер за финансии. -Парите на семејствата ќе бидат исплатени со директни депозити на сметка во банка или во форма на чек (по пошта). Заемите за малите бизниси ќе бидат неповратни, како заштитна мерка на паричниот промет во тек на две недели, за…

Повеќе...

Тања Каракамишева-КАДЕ СЕ 4 МИЛИЈАРДИ И 200 МИЛИОНИ ЕВРА?

Тања Каракамишева Не знам за вас ама јас сум сериозно загрижена со предлог мерките на Заев кои најверојатно ќе бидат прифатени од владата. На сите вработени во јавниот сектор без разлика дали се судии, наставници, службеници, итн. освен на докторите, полицијата и армијата, ќе им се спушти платата на минимум во износ од 14.500 денари без разлика на работен стаж, работно искуство, ниво на образование, итн. Со Сталинистичка урамниловка во следните два месеца Заев предлага сите да примаме минимална плата од 14.500 денари. Во меѓувреме, кога го соопштува ова, никаде…

Повеќе...

Заев удира по работниците, ќе им ги скрати платите!

Како да не е доволен стравот кој коронавирусот го предизвика кај македонските граѓани, сега имаат дополнителен страв дека нема да можат да си платат ни за основните потреби. Заев, кој во моментов нема друга функција освен лидер на партија, се постави себеси како премиер и промовира мерки кои ги претстави како добри, а всушност за голем број на граѓани тие ќе бидат катастрофални. И не е прв пат од цела една прес-конференција социјалдемократите и медиумите блиски до нив да преувеличуваат само дел. Така беше и денес. Неговите “мерки за справување…

Повеќе...

ГРУЕВСКИ: На повидок нова рецесија на светската економија, различни искуства и лекции од минатото

Во време кога се поизвесно е дека светот влегува во нова економска рецесија, за оние кои ги интересира темата за меѓународните текови на различните видови капитал, но и финасиските и економски кризи поврзани со нив, кратки анализи за 14 држави, кои се извадоци од мојот докторски труд, во неколку продолженија. Прво продолжение. Неколку различни искуства во АЗИЈА: Кина, Индија, Малезија и Јужна Кореја Facebook  

Повеќе...

ПАНИКА ВО МНР: Две дипломатки и дипломат продолжиле да одат на работа откако се вратиле од скиjaње во Бугарија и патување во Турција

Тројца македонски дипломати предизвикале паника во македонското МНР откако колегите дознале дека тројцата биле во контакт со лица и средини кои се сметаат за високоризични како извор на пренесување на коронавирусот, објави порталот СкопјеИнфо. Се работи за тројца дипломати од кои една била на скијање во соседна Бугарија во Банско во период кој беше критичен за ширење на опасниот вирус по што десетина дена одела на работа. Дури откако дел од колегите инсистирале дипломатката прекинала да оди на работа. Втората дипломатка која била во контакт со граѓани на високоризични земји…

Повеќе...