СЗО: Седењето дома нема да ја згасне епидемијата – НАПАДНЕТЕ ГО ВИРУСОТ!

Земјите кои го ставија под блокада своето население за да го спречат ширењето на вирусот треба тоа време да го искористат за да го „нападнат вирусот“, порача денеска генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адхан Гебрејесус. „И во минатото надминавме многу пандемии и кризи. Ќе ја надминеме и оваа“, рече Тедрос на брифинг со медиумите, се наведува на сајтот на СЗО. Тој истакнал дека со барањето луѓето да останат во своите домови и со запирање на движењето се купува време и се намалува притисокот врз здравствените системи, но нагласи…

Повеќе...

Ајдутството претставува најстара форма на вооружен отпор и прв облик на национално-ослободително движење на македонскиот народ

Ајдутството претставува најстара форма на вооружен отпор и прв облик на национално-ослободително движење на македонскиот народ Во ретроспективниот поглед низ периодот на поновата македонска историја, од аспект на воено-одбранбеното организирање во рамките на стремежите за национално ослободување, особено се значајни крајот на XIX и XX век. Всушност, изнаоѓањето на сопствениот самостоен пат кон остранување на национално-ослободителните стремежи, започнува со појавата на ајдутското движење кое има најшироки размери во текот на XVII и XVIII век, како и организираното создавање на македонската востаничка војска во втората половина на XVIII и почетокот на…

Повеќе...

Одлично интервју со д-р Манчев Ванковер, специјализант по педијатрија , совети и одговори за COVID-19 вирусот

До нашиот портал деновиве стигнаа многу прашања и барање за совети од стручни лица, па д-р Манчев Ванковер, специјализант по педијатрија, ја прифати поканата и направивме одлично интервју : Медиа 24 : 1. Што е COVID-19 и што го прави различен од другите вируси ? Д-р Манчев Ванковер: # COVID-19 е вирус од групата на coronavirus, кој како и сите вируси е составен од генетски материјал RNA и липопротеинска обвивка. Вирусот може да се реплицира САМО во клетка, значи не може да опстане надвор од клетка ! Она што го…

Повеќе...

СТОИЛКОВСКИ: Спасовски, Шекеринска, Цароска, Дескоска, Димитров… нека дадат пример со откажување од платите од 72 до 88 илјади денари за борба против коронавирусот

Наместо кратење на плати на работниците и на администрацијата, даваме конкретен предлог, да нема плати за министрите. Нудиме конретен предлог до владата, Спасовски, Шекеринска и другите да се откажат од платите и да ги донираат за борбата против корона вирусот. Ова го истакнува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоиловски, а во продолжение ви го пренесуваме неговиот целосен предлог: Оливер Спасовски да се откаже од нето платата од над 88,000 денари. Радмила Шекеринска да се откаже од нето платата од над 80,000 денари. Мила Царовска да се откаже од нето плата над…

Повеќе...

МИЦКОСКИ: Секој чест за голораките борци со пандемијата, арам за профитерите Заев, Филипче, Радмила..:!

Христијан МИЦКОСКИ Секоја чест за тие кои голораки се борат во првите редови против пандемијата, докторите, медицинскиот персонал, полицајците, војниците. Капата долу, јунаци! А, за овие профитерите како Заев, Филипче, Радмила, Оливер и останатите, срам и арам да им е што на маката на овие јунаци и честитоста на народот сакаат политички ловорики да добиваат. Имам една порака до нив, ќе ве казни народот и тоа ќе ве казни жестоко на следните избори, кога и да се случат!

Повеќе...

Судот објави листа на судења кои ќе се одржат во наредниот период

Основниот кривичен суд Скопје, објави листа на итни и неодложни судења кои ќе се одржат во наредниот период. Станува збор за предмети во кои еден или повеќе обвинети се во притвор или куќен притвор, предмети во завршна фаза, како и предмети од јавен интерес и предмети за сериозни кривични дела поврзани со убиство, семејно насилство, силување на немоќни или малолетни лица. Како што информираат од судот, издвоени се околу 300 итни и неодложни предмети, во сите оддели, а ќе се постапува и по сите обвиненија поврзани со здравјето на граѓаните како и…

Повеќе...